Николић и Могерини: Улазак у ЕУ - приоритет Србије
БЕОГРАД - Председник Републике Србије Томислав Николић је у разговору са високом представницом Европске уније за спољну политику и безбедност, Федериком Могерини, нагласио да је Србија посвећено и континуирано ради на остваривању пуноправног чланства у Европској унији.
Он је додао да је Србија, преговорима са Приштином и потписивањем Бриселског споразума, као и применом постигнутих договора доказала да је њен апсолутни спољнополитички приоритет улазак у Европску унију, наводи се у саопштењу председникове службе за сарадњу с медијима.
"Од ЕУ очекујемо да заједно са нама ради на унапређењу економске ситуације у Србији. Један од највећих разлога за оптимизам грађана по питању евроинтеграција је очекивање бољег живота. То је сегмент у који треба уложити максималне напоре", подвукао је Николић.
Он је указао да је, што се тиче имплементацје Бриселског споразума, "Приштина је попуно блокирала његову примену и ту је улога ЕУ веома важна".
"Бићу потпуно отворен" рекао је председник Николић, "Имам утисак да се налазимо у критичној фази. Радимо све што се од нас очекује, а поглавља још увек нису отворена, иако је прошло доста времена од како је скрининг завршен. Уколико се од нас очекује да чекамо још 10 година, а мало по мало се утврђује косовска независност, док је економска ситуација све тежа и тежа, грађани Србије ће престати да верују у перспективу уласка у Европску унију".
У Србији је оштра реторика контрапродуктивна, нарочито ако не постоји никакав основ за такав тон, нагласио је Томислав Николић.
"Са друге стране, пред нашим очима се ствара Велика Албанија, албански представници долазе у Србију и без икаквих последица провоцирају. Замислите шта би се десило када би ми почели да стварамо заједничке институције са Републиком Српском? Покушај да се створи велика албанска држава у Европи је недопустив", истакао је председник.
Што се тиче усклађивања спољне политике Србије са политиком ЕУ, нарочито по питању увођења санкција Руској Федерацији, Србија је чврсто на ставу да је то за њу неприхватљиво, нагласио је председник Србије и додао да се Србија са друге стране залаже за територијалну целовитост сваке земље, па и Украјине.
"Ми смо били бомбардовани зато што смо се залагали за целовитост своје земље, и зато разумемо тежњу да се сачува територијални интегритет", подвукао је председник Николић.
Он се осврнуо и на ситуацију у медијима, рекавши да влада постиже значајне резултате, а о томе нема објективног и адекватног извештавања.
"Ми нисмо успели да постигнемо да медији извештавају објективно и професионално, било да су у питању позитивни, или негативни текстови", нагласио је председник, рекавши да је то поред невладиних организација једно од главних оружја за рушење државе која покушава да уведе ред и владавину права.
"Као да некоме одговара слаба Србија да би могао да спроведе све оно на шта државни врх никада не би пристао. Зато је важно да заједно са нашим европским партнерима радимо на томе да Србије буде просперитетна и напредна држава, једнако јака као и друге чланице ЕУ", закључио је председник Србије.
Висока представница Европске уније за спољну политику и безбедност Федерика Могерини захвалила је председнику Николићу на конструктивном и искреном ставу и рекла да је у Београду као пријатељ и потврдила искрену посвећеност томе да Србија оствари пуноправно чланство у Европској унији.
Наредних пет година до пуноправног чланства, Србија треба да искористи да ради на поглављима, рекла је Могерини и додала да ће се лично заложити да прва поглавља буду отворена у наредним месецима, наводи се у саопштењу.
Она је пружила уверавање председнику Николићу да не постоје нови услови, али постоји захтев да се постигну резултати у разумној нормализацији односа Београда и Приштине.
Изразивши задовољство постигнутом динамиком преговора са Приштином, Могерини је рекла да је свесна свих проблема и да је потребно време да се ти проблеми реше.
Што се тиче усаглашавања спољне политике Србије и питање увођења санкција Русији ЕУ не може Србији ништа да наметне. За усаглашавање спољне политике је потребно време и оно би требало да буде завршено пуноправним чланством Србије.
Све чланице могу да искажу своје ставове по питању спољне политике и усаглашавање свих ставова је компликован и дуг процес. Тек када се сви ставови усагласе може да се донесе одлука о заједничкој спољној политици. Србија је по њеним речима дала значајан допринос заједничкој политици кроз председавање ОЕБС-ом.
Висока представница се сложила са председником Николићем да заједничким напорима треба створити услове за економски опоравак Србије, додаје се у саопштењу.
Она је истакла да је важно наћи начин да се грађанима Србије обезбеди да живе боље.
"То није помоћ, јер то одаје утисак неравноправног односа, што никако није случај", рекла је Могерини и додала да је реч о обостраним напорима.
Могерини се осврнула на написе у приштинским медијима који су објавили да је у Приштини говорила о две суверене државе, рекавши да је у истој реченици нагласила и то да пет чланица ЕУ није признало независност Косова. Могерини је подвукла да је за Европску унију неприхватљиво стварање Велике Албаније, додаје се у саопштењу председникове службе за информисање.