НИКОЛИЋЕВО РЕШЕЊЕ ЗА УКРАЈИНУ: Затворити председнике у једну собу док не пронађу решење
ЛОНДОН - Србија сигурно има квалификације да делује као поштени посредник када је реч о украјинској кризи, пише данас BBC, наводећи да је председник Србије у интервјуу тој станици понудио услуге Србије у решавању конфликта који се све висе продубљује.
BBC данас наводи да се управо навршила година дана откако је Србија и формално покренула преговоре о члнаству у ЕУ, а истовремено има јаке везе са Русијом и одбија да тој земљи уведе санкције, упркос притиску из Брисела.
"Мислим да би требало затворити неколико председника у једну собу да проведу дане и дане заједно док не изађу са решењем, да договоре решење пошто од њих зависи судбина милиона, десетина и стотина милиона људи", рекао је Николић у интервјуу за BBC.
Истичући да је председник Србије познат по томе да говори директно, без околишања, због чега понекад запада у дипломатски проблематичне ситуације, BBC наводи да је он сада понудио услуге Србије у решавању конфликта који се продубљује.
Србија је управо преузела председавање ОЕБС-ом који тренутно надгледа ситуацију у Украјини.
Николић признаје да је његова земља у тешкој ситуацији , јер се њена два главна партнера у спору и он то види као велики изазов.
"То је као да имате двоје деце, не можете да се одрекнете једног од њих", рекао је он.
"Ми не можемо да раскинемо наше традициноналне везе са Русијом. Наш народ нам не би никад опростио", рекао је Николић и изразио наду да Србија може да помогне ЕУ и Русији да се сете шта су њихови заједнички интереси - пре свега на плану енергетике.
BBC подсећа да је конфликт довео до отказивања изградње пројекта Јужни ток, који требало да буде велики инфраструктурни пројекат у Србији као и да јој осигура енергетску безбедност. Уколико би решење за кризу било пронађено, оно би такође смањило притисак на владу у Београду да се сврста уз спољну политику Брисела.
Британска станица наводи да што се Србија буде више приближавала чланству ЕУ то ће бити теже излазити из дипломатског оквира Уније.
Николић сматра да до чанства у ЕУ има још доста. Почетни циљ - чланство 2020. је одувек изгледао оптимистично, али за сада ниједно од 35 поглавља није отворено.
"Задовољан сам како Србија испуњава свој део обавеза из споразума, задовољан сам односном ЕУ и јавним изјавама, посебно високих званичника ЕУ, али чини ми се да је темпо веома успорен и да његово убрзање уопште не зависи од Србије, већ искључиво од ЕУ", рекао је Николић.
Прочитајте и: