НИШТА ОД ПЕТИЦИЈЕ: Ријалити програми не могу да се укину, ево и ЗАШТО!
Ни милион потписа петиције о забрани ријалити програма не би променили ништа - из једног, једноставног разлога.
Писање петиције, недолично понашање, вербално нападање и вулгарност не могу да доведу до укидања ријалити програма. Једини начин да они буду "склоњени" са малих екрана јесте промена закона.
Регулатор електронских медија потпуно је немоћан, објашњава нам Горан Караџић, председник Републичког тела за електронске медије (некадашња RRA, сада РЕМ), одговарајући на питање да ли побуна грађана може да доведе до "скидања" ових програма са малих екрана.
- Питање је за посланике да ли су спремни да изменама закона донесу могућност забране оваквих програма, каже он за SrbijaDanas.com.
Све што је тренутно у њиховој моћи је апеловање, опомена, или привремена забрана емитовања, која се у прошлој сезони "Парова" и десила, због изузетно вулгарног речника.
Јавност осуди - суд ослободи
Реакције јавности некад су бурне, а он нас подсећа да је таква реакција била и када су се учесници једног од протеклих ријалити програма негативно изразили о Јеврејима.
- На крају су правоснажном одлуком ослобођени кривице, јер наводно имају право да изнесу јавно свој став да неког не воле, каже Караџић.
Право на ТВ "простор"
Ником од тих људи који се појављују у таквим формама није ускраћено право да буду на телевизији, ипак, из регулаторног тела апелују на емитере да не пуштају пред камере људе који би могли да афирмишу негативне вредности.
- Емитери просто немају ту обавезу да сваки наш апел услише, закључује он.
И грађани, и посланици могу да ураде много тога, али пре свега нам треба закон који би у Србији могао да забрани ријалити.
- Не можете забранити нешто без правног основа, емитери могу и да вас туже што сте их забранили, јер тиме губе новац који су уложили, закључује председник РЕМ.