ЊИХОВИ АРСЕНАЛИ ЈОШ УВЕК СЕ ШИРЕ: Оволико држава у свету поседује НУКЛЕАРНО оружје!
Најновија британска истраживања.
Девет држава на свету тренутно располаже нуклеарним арсеналом - САД, Русија, Кина, Француска, Уједињено Краљевство (које су уједно и признате као нуклеарне силе под Споразумом о спречавању ширења нуклеарног наоружања) те Индија, Пакистан, Израел и Северна Кореја (које су без "легалног" признања њихових арсенала).
НАКОН 22 ГОДИНЕ МИРА: Поново избио РАТ између Азербејџана и Јерменије (ФОТО)
Највише бојних глава с нуклеарним наоружањем има Русија - чак 7300 (како су протеклих дана писали неки британски портали тај број расте супротно међународним споразумима), док их у стопу прати САД с 6970. Уједињено Краљевство има 215 бојних глава, Француска 300, а Кина око 260.
Према кратком пресеку нуклеарног оружја у свету, који је направио британски Индипендент, највећи потенцијал за комплетно уништење планете још увек у Русији и САД.
Северна Кореја, која је пре неколико година успешно тестирала нуклеарно оружје, има 20 бојевих глава. Но, упитна је ефикасност тог арсенала с обзиром на непоузданост и ограничен домет њихових пројектила који могу носити такво оружје. И док је Ким Џонг-Ун најризичнији фактор међу свим особама које притиском гумба могу изазвати масовно уништење, забринутост су одувек изазивали Индија и Пакистана, који су током 20. века прошли кроз неколико окршаја те у међувремену створили властито нуклеарно оружје.
Њихови арсенали још увек се шире, а између себе најмање имају по 100 бојевих них глава у свакој држави.
Велика мистерија је и нуклеарни арсенал Израела, из којег никада нису нити потврдили, нити негирали да имају нуклеарно оружје - процењује се да имају 80 бојевих глава.
САД највише троши на нуклеарно оружје
Иначе, од свих споменутих држава на нуклеарно оружје највише троши САД - чак 20 милијарди долара годишње, што је више него све остале нукеларне силе заједно. Американци су једно и једина нација која је нукеларно оружје употребила у рату - 1945. са две су бомбе уништили јапанске градове Хирошиму и Нагасаки те окончали Други светски рат уз жртвоване животе од преко 150.000 особа.
Куриозитет у целој "нуклеарној" причи је Јужноафричка Република која је током 80-их година прошлог века произвела шест комада нуклеарног оружја, али је све уништила раних 90-их, пренео је Јутарњи лист.