Нотари у Србији од 1. септембра
Бањалука – Министар правде и државне управе Србије Никола Селаковић најавио је данас у Бањалуци да ће Србија постепено уводити јавнобележничке надлежности, а да ће од 1. септембра у искључивој надлежности јавних бележника бити уговори о промету некретнина.
“Јавнобележничке надлежности треба уводити постепено корак по корак. Најпре ће у искључиву надлежност нотара у Србији бити стављени уговори о правном промету некретнина што ће свакако смањити обим административних послова у оквиру судског система”, рекао је Селаковић новинарима пред почетак годишње Пленарне седнице Комисије за европска питања Међународне уније нотара у Бањалуци. Што се тиче самог судског поступка, у плану је да у једном тренутку ванпарнични поступак у потпуности пређе на јавне бележнике, односно нотаре.
Селаковић је указао да је Србија имала дугачак правни вакуум од укидања јавно бележницке службе после Другог светског рата, те да јој је драгоцено свако искуство западно европских држава у којима нотарски систем постоји већ више векова, као и искуство земаља региона где је обнављање тог система започело пре десетак година.
Србија је последња држава у овом делу Европе која уводи нотарску службу, која доноси доста тога доброг.
“Ми ћемо избећи све оне мањкавости које су биле забележене у земљама региона које су пре десетак година увеле нотарски позив”, нагласио је Селаковић.
Закон о јавном бележништву треба да почне да се промењује у Србији од 1. септембра, напоменуо је министар, и додао да је у току припема свих неопходних подзаконских аката.
Увођење нових правосудних професија као што су јавно бележништво, приватни извршитељ, посредници у решавању спорова- медијатори има за циљ увођење ефикасности у правосуђе Србије, јер ће растерети судове од послова који нису суђење.