НОВА КАМПАЊА ЗА ЛЕПШИ БЕОГРАД: Ко графите пише, мораће и да их брише!
Београд ће по узору на Њујорк ускоро покренути кампању против исписивања графита, а колико минут нечијег "рукописа" кошта град најбоље показује податак да је за чишћење споменика и брисање графита Кнезу Михаилу на Тргу републике 2012. године издвојено чак 410.000 динара.
Градски менаџер Горан Весић рекао је да већина графита представља ругло града и да ће посебна пажња бити усмерена да се тај проблем реши. Власт ће предложити измене прописа које би омогућиле да осим прекршајне казне, они који исписују графите морају да бришу своје, али и туђе радове. Писање графита је, истиче Весић, социјални феномен који се не може решити само санкцијама и новчаним казнама.
"Заједно са познатим личностима покренућемо велику кампању. Очекујемо да нам се прикључе медији, установе културе, а у плану је и едукативна кампања у школама", каже он.
Комунална полиција ће појачаном контролом, на лицу места санкционисати оне који пишу графите, а изменама Закона о комуналној полицији, припадници те службе могли би да легитимишу и приводе оне који крше комунални ред. Весић истиче да нису сви графити ругло Београда и да је зато градски архитекта добио задатак да одабере локације где ће бити дозвољено исписивање графита који су посебна врста уметности, пише "Блиц".
Дарко Коцјан, радио-водитељ и аутор радио-емисије "Облак у бермудама" сагласан је да многе графите треба уклонити, а како каже нада се да ће прво бити обрисане скраћенице ДС, СПС и сличне. Он додаје да су граду потребни графити, али они који се осмишљени, који могу да надахну, насмеју, орасположе, узбуде или натерају на размишљање. Да ли ће графити бити ругло или икона града, зависи пре свега од текста или цртежа-слике.
"Као што је познато, а многи заборавлајју, слобода подразумева и одговорност. Бити слободан, одговоран према околини, а уједно бити духовит и оригиналан, то обећава писцу графита многа каснија цитирања његовог дела. Иначе, постојање графита не зависи од тога да ли ћемо их ми допустити. Свака несавршеност у организацији живота или рада медија рађа нове графите који се кад-тад појаве на јавном месту. Увек ће их бити и то није лоше јер говоре доста о нама", каже Коцјан.