НОВА НАДА: Сурогат материнство ускоро у Србији?
Могућност легализовања сурогат мајки које су тренутно забрањене у Србији, дало је велику наду многим женама да ће најзад успети да загрле своју бебу. Иако је то, за сада, само на папиру, у Нацрту грађанског законика, о којем би требало да буде расправе, лекари кажу да је сурогат мајчинство потребно Србији.
Проф. др Миленко Пророчић, стручњак који је методу вантелесне методе донео на ове просторе и учествовао у рађању прве бебе из епрувете у Србији заједно са покојним прим. др Спасом Анђелићем каже да би сурогат мајчинство решило проблеме жена које су због рака остале без материце.
"Али и онима које су рођене без или са недовољно развијеном материцом. Или болују од неких других болести које искључују трудноћу. Сурогат мајчинство, тамо где постоји, јасно је правно дефинисано. Сурогат мајка не доноси одлуке о трудноћи нити после порођаја има било каква права на дете“, објашњава овај стручњак.
Према његовим речима, сама процедура је класична вантелесна оплодња.
„Од биолошке мајке узима се јајна ћелија, а од оца сперматозоиди. Они се спајају, и на крају заметак се убацује у материцу сурогат мајке. Генетски материјал је од мајке и оца и не меша се са оним који има сурогат мајка, без обзира на то што беба расте у њеном телу“, додаје Пророчић.
Он напомиње да је у Србији стопа стерилитета и даље од 15 до 17 одсто и да би ова метода помогла управо тим женама.
Хајра Мујовић Зорнић, потпредседница Удружења правника за медицинско и здравствено право каже да би Србија требало да уведе сурогат материнство, али које се не би плаћало, пише „Ало“.
"Требало би да се ограничи тако да у обзир долазе мајке, ћерке и сестре. И раније је било покушаја да се сурогат материнство уведе, али велики отпор је био комерцијализација поступка, односно плаћање жена које би биле сурогат мајке. У медицини плаћање тела и органа је потпуно искључено. Због тога сурогат материнство није омогућено у многим земљама Европе. Подржавам овај предлог у оквиру Нацрта грађанског законика, али требало би добро да се разради, тако да буде прихватљив начину размишљања и схватања грађана Србије“, каже она.
У Министарству здравља с друге стране кажу да на основу важећег Закона о лечењу неплодности поступцима биомедицински потпомогнутог оплођења, институција сурогат мајке није дозвољена. По овом закону овакав поступак се сматра кривичним делом И предвиђена је казна затвора од три до десет година.
"Што се тиче Нацрта грађанског законика, Управа за биомедицину Министарства здравља до сада није консултована, нити обавештена о било каквој иницијативи везаној за поменуту област,, кажу они.
Према објављеним информацијама, жене са Балкана које желе да изнајме сурогат мајке, одлазе у Украјину. Тамо су закони либералнији, а и цене су три пута ниже него у Америци. Процедура се плаћа институцији која се бави сурогат материнством од 22.000 до 26.000 евра. Сурогат мајци та институција плаћа 5.000 до 8.000 евра, а оне се обавезују да ће да живе здраво и неће радити ништа што би лоше утицало на трудноћу. Дрога, алкохол и цигарете су им строго забрањене.
Американка Лори Томпсон родила је ћеркицу једном пару из Србије за око 100.000 долара од чега је 25.000 било за услугу сурогат мајчинства. Томпсонова је морала да прође лекарске, психолошке и административне контроле да би дошла у обзир да постане сурогат мајка. Када је прешла те препреке, добила је на избор три профила родитеља који су тражили њене услуге. Изабрала је брачни пар из Србије у четрдесетим годинама, који је годинама пролазио кроз неуспешне третмане неплодности.
„Желела сам да им помогнем“, рекла је тада Томпсонова.
Листа познатих светских глумаца који су користили услуге сурогат мајки је дуга. На њој се налазе велика имена свестке музичке и филмске сцене, као што је Роберт де Ниро, Никол Кидман и Кит Урбан, Елтон Џон и његов супруг Дејвид Фернишује. Рики Мартин је уз помоћ сурогат мајке добио два сина. Ту су и Сара Џесика Паркер и Метју Бродерик, који су се одлучили за сурогат мајку због проблема са неплодношћу.