(СКУПШТИНА) Мићуновић прекинуо седницу до понедељка, а ево и зашто (ФОТО)
Конститутивна седница Скупштине Србије на којој ће бити утврђени мандати народним посланицима почела је тачно у 10 сати.
22.25 - Мићуновић објаснио зашто је распустио седницу
Посланик ДС и председавајућу парламенту Драгољуб Мићуновић изјавио је вечерас да је прекинуо конститутивну седницу јер је сматрао да су бројне полемике и касни избор председника недостојни парламента.
- Упозорио сам да није добро да бирамо председницу у поноћ или иза поноћи, по мраку, него да је изаберемо нормално дању, када се то и ради - рекао је Мићуновић новинарима у парламенту.
Целу вест прочитајте на ОВОМ линку.
21.13 - Дачић: Никада конститутивна седница није овако прекинута
Лидер СПС Ивица Дачић изјавио је вечерас да је 24 година у политици и да никада конститутивна седница није прекинута на начин како је то урадио Драгољуб Мићуновић (ДС), без консултација са представницима других посланичких клубова и парламентарном већином.
- Председавјаћи није председник парламента и, уз дужно поштовање његових година и искуства, очигледно да та одлука има и политички приступ - рекао је Дачић на конференцији за новинаре посланичког клуба СПС у парламенту.
Целу вест прочитајте на ОВОМ линку.
20.31 - Прве реакције на прекид Скупштине
Потпредседница СНС Марија Обрадовић рекла је да је председавајући парламенту Драгољуб Мићуновић (ДС) злоупотребио овлашћења прекинувши вечрас расправу о избору за председника Скупштине.
Вести можете прочитати на ОВОМ линку.
20.01 - Прекинута седница
Председавајући парламентом Драгољуб Мићуновић прекинуо је вечерас конститутивну седницу и њен наставак најавио за понедељак, 6. јуна.
Мићуновић је рекао да је седница почела у 10 сати, да су на списку још 33 пријављена говорника и да, пошто неки од њих могу да дуго говоре по Пословнику, прекида седницу, која ће бити настављена у понедељак.
Посланици владајуће већине су негодовали због тога.
18.25 - У Скупштини и даље полемике
Посланици Нардоне скупштине Србије су и после паузе, проглашене због "смиривања страсти", наставили да полемишу, због чега се врло мало расправља о избору председника новог сазива парламента.
Тако је, после излагања председнице ДС С Санде Рашковић Ивић, која је најавила да ће та странка бити против избора Маје Гојковић за председника Скупштине Србије, уследио низ полемика са напредњацима, који су поручили да неће да им лекције о патриотизмну држе "људи који нису хтели да напусте амбасадорско место у Риму, када је Италија признала КиМ".
- Изгледа да су вам италијанске бомбе биле прече од Срба из Крајине - рекао је Мартиновић и упитао је шта је радила као директор Комесаријата за избеглице.
- Кажете да су СНС и Александар Вучић издајници јер нису спровели изборе на КиМ, а Бојан Пајтић је као кључни доказ за изборну крађу дао пример Сретана Бранковића из Витине на КиМ, који је наводно гласао са 144 године. Тврдили сте да Вучић покрао изборе баш на КиМ, па је л’ било избора на КиМ или није? - упитао је Мартиновић.
17. 45 - Мартиновић Мићуновићу: Зашто сте нервозни, постигли сте чудо
Александар Мартиновић је, приликом расправе у парламенту, која и даље траје, упитао Драгољуба Мићуновића "зашто је нервозан".
- Господине Мићуновићу, зашто сте нервозни, па прешли сте цензус. Такви какви сте, успели сте да освојите шест одсто гласова, постигли сте право чудо - рекао је Мартиновић.
17.30 - У новом сазиву седам потпредседника
Нови сазив републичког парламента имаће седам потпредседника, од којих је троје са листе "Александар Вучић - Србија побеђује". Потпредседници ће бити Верољуб Арсић (СНС), Владимир Маринковић (СДПС) и Константин Арсеновић (ПУПС).
Кандидат СРС за потпредседника биће Вјерица Радета, СПС Ђорђе Милићевић, ДС Гордана Чомић, а Покрета Доста је било Јасмина Николић. О кандидатима за потпредседника договор је постигнут на консултацијама шефова посланичких група који је раније данас одржан у парламенту.
Они би требало да буду изабрани након што буде изабран председник парламента, а једини кандидат за ту функцију је Маја Гојковић.
16.30 - Мићуновић због "узаврелих страсти" одредио паузу
Расправа о избору председника парламента протекла је данас поподне у полемичкој атмосфери, због чега је једини кандидат за ту функцију Маја Гојковић критиковала председавајућег Драгољуба Мићуновића (ДС) да није у стању да обезбеди ред на седници и спроведе Пословник, а он је упутио на шефа посланика њене странке Александра Мартиновића.
Наиме, расправу о избору Гојковићеве на ту функцију у неколико наврата су прекидале полемике у којима су учествовали Мартиновић, лидер ДС Бојан Пајтић, лидер СРС Војислав Шешељ, а Гојковић је затражила паузу како би се Мићуновић "одморио" и био у стању да спроводи Пословник.
Мићуновић је због "узаврелих страсти" одредио десетоминутну паузу, а позвао је Гојковић да све примедбе пренесе страначком колеги Мартиновићу, који би, сматра, требало да се више концентрише на њену кандидатуру, уместо на обрачун са другим политичким странакама.
16.10 - Опомене због непоштовања дневног реда
Милан Лапчевић (Двери ДСС) обратио се председавајућем Скупштине Србије Драгољубу Мићуновићу навевши да је тачка дневног реда избор председника, а да се 90 одсто времена расправља о другим стварима и позвао га да одузима реч, даје опомене и доведе седницу у ред.
15.00 - Пастор: СВМ ће подржати Мају Гојковић
Балинт Пастор (СВМ) најавио је да ће подржати кандидатиру Маје Гојковић. Рекао је и да ће једна странка албанске националне мањине, PDD Ризе Халимија, по први пут у историји гласати за председника народне скупштине.
14.35 - Мартиновић: Анкетни одбор да испита све чињенице везане за изборе
Председник посланичке групе СНС Александар Мартиновић заложио се да анкетни одбор Скупштине Србије испита све чињенице и околности везане за догађаје после затварања бирачких места 24 октобра.
- Хоћемо да се испита истина за све околности, чињенице, политичке факторе који су омогућили да најмање једна листа уђе у парламент тако што су се сви удружили да тако буде. Како је могуће да се удруже они који су деклативно левичари са онима који су суштински Љотићевци и то да би се ушло у парламет на сили Бога. Испитаћемо то, и учинићемо то још данас - рекао је он.
14.16 - За председника Народне Скупштине предложена је Маја Гојковић. Предлог је образложио председник посланичке групе СНС Алексадар Мартиновић.
- Сматрамо да је на квалитетан начин обављала једну од најважнијих функција у држави. Да је у време док је била председник скупштине донет низ значајних закона. Начином на који је водила седнице скупштине упристојила рад скупштине и вратила достојанство и углед.
Он је рекао да има три задатка - законски оквир који ће омогућити да се настави политика реформи, доношење закона који ће да унапреде правни поредак и политичка стабилност.
14.10 - У скупштини 16 посалничких клубова. Конституисане посланичке групе су:
- СНС, председник посланичке групе Александар Матиновић, заменик Владимир Орлић
- СПС председник Ивица Дачић, заменик Александар Антић
- СРС, председник Војсилав Шешељ, заменик Немања Шаровић
- Доста је било - председник Саша Радуловић, заменик Алексадар Стевановић
- ДС - председник Бојан Пајтић, заменик Наташа Вучковић
- СДПС - председник Милорад Мијатовић, заменик Милена Бићанин
- ПУПС - председник Милан Кркобабић, нема заменика
- Двери - председник Бошко Обрадовић, заменик Срђан Ного
- ДСС - председник Санда Рашковић Ивић, заменик Милан Лапчевић
- ЈС - председник Драган Марковић, заменик Петар Петровић
- ЛДП, СДА - председник Чедомир Јовановић, заменик Енис Имамовић
- НС - председник Велимир Станојевић, заменик Дубравка Филиповски
- СВМ, PDD - председник Балинт Пастор, заменик Фатмир Хасани
- ПС, NSS, USS - председник Ђорђе Компренски, заменик Марјан Ристичевић
- ЛСВ, зелена странка - председник Ненад Чанак,
- СДС - председник Марко Ђуришић, заменик Мирослав Алексић
14.00 - Нови скупштински сазив имаће седам потпредседника.
13.40 - Кандидати за потпредседнике су Верољуб Арсић из СНС, Влада Маринковић из СДПС, Константин Аресеновић из ПУПС, Гордана Чомић из ДС и Вјерица Радета из СРС.
12.30 - Како је на седници саопштио председавајући Драгољуб Мићуновић (ДС), пауза ће трајати један сат, током које ће бити формирани посланички клубови и бити поднети предлози за председника парламента, потпредседнике, генералног секретара. Претходно је потврђивањем мандата конституисан 11. сазив републичког парламента.
11.43 - Након свечаног полагања заклетве посланика, праћене бурним аплаузом, одређена је пауза у раду Народне скупштине у трајању од сат времена.
11.41 - Народни посланици положили су заклетву.
11.40 - Потврђени су мандати народним посланицима, чиме је и званично конституисана Народна скупштина.
11.37 - Конститутивна седница Народне скупштине настављена је читањем извештаја Комисије за утврђивање сагласности уверења за избор будућих народних посланика. Сви 250 уверења о избору за народне посланике у сагласности са извептајем, чиме им је потврђен мандат.
10.44 - Посланичка група СНС предложиће данас Скупштини Србије да оформи анкетни одбор који би требало да испита све чињенице и околности догађаја након затварања бирачких места 24. априла, најавио је шеф посланичког клуба СНС Александар Мартиновић. Више о томе читајте ОВДЕ!
10.41 - Текст заклетве коју ће положити посланици положити можете прочитати КЛИКОМ ОВДЕ!
10.20 - Мићуновић предложио је формирање Комисије за утврђивање сагласности уверења о избору за народног посланика и то Катарину Ракић из СНС, Маријану Мараш из СПС-ЈС и Наташу Јовановић из СРС.
Посланици су гласали - за 204 посланика, против 2, уздржана 7. Није гласало њих 29.
10.00 - Седница је почела тачно у 10 сати, а на почетку се свим присутнима обратио Мићуновић који ће како предвиђа регулатива, до избора новог руководства водити седницу. Након Мићуновићевог обраћања уследио је хор који је певао химну Србије.
09.35 - Међу првима у Скупштину су стигли Горан Јешић и Игор Бечић, а за њима и Зоран Радуловић, и најстарији посланик Драгољуб Мићуновић.
То је рок за конституисање новог сазива парламента, у који ће ући укупно 10 изборних листа.
09.00 - На почетку седнице највишег законодавног тела, заказане за 10 сати, биће изведена химна "Боже правде", за коју ће бити задужен Мешовити хор Дома културе Руски Крстур и Катедралне цркве светог оца Николаја, под диригентском палицом Лидије Паше.
Нови парламентарци ће, сходно уобичајеној пракси, на првој седници добити и збирку прописа. Очекује се да прву седницу 11. сазива Народне скупштине Републике Србије са галерије прате студенти Правног факултета, чланови Републичке изборне комисије.
Седницу сазива Маја Гојковић
Седницу сазива Маја Гојковић као председница прошлог скупштинског сазива, док ће новим председавати Драгољуб Мићуновић са листе ДС као најстарији посланик, а према Пословнику помагаће му најмлађи парламентарац.
ПОХВАЛНЕ РЕЧИ СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТА: Србија се и са скромним ресурсима бори против тероризма!
Најстарији посланик у новом сазиву је Драгољуб Мићуновић из ДС, рођен 1930 године. На седници, која почиње у 10 сати, ће најпре бити потврђени мандати 250 посланика, након чега ће они положити и потписати заклетву.