Новинарима САД отежано информисање о делатности владе
ЊУЈОРК - Открића у последњих неколико година у вези са тим како америчке безбедносне службе имају могућност да прате делатност људи уз помоћ надзора над мобилним телефонима, имејловима и другим електронским средствима, чине да је новинарима теже да извештавају о томе шта ради влада.
Хјуман рајтс воч и Америчка унија за грађанске слободе позивају у свом извештају администрацију САД да буде отворенија у погледу података које прикупља и о томе како их користи, као и да унапреди заштићеност новинара и "звиждача", преноси АП.
Доступност информацја властима такође умањује способност адвоката да заштите поверљивост својих контаката за брањеницима у кривичном поступку, упозорава се у поменутом извештају, за чије потребе је разговарано са 46 новинара, 42 адвоката и више садашњих или пензионисаних "безбедњака".
Главни аутор извештаја Алекс Синха истиче како амерички новинари не бивају судски гоњени због обављања свог посла, али их обим и тип информација које су постале доступне влади терају да промене начин рада, а учиниле су и да се смањи бројност извора спремних да говоре с новинарима.
Неки новинари прибегавају технологији "маскирања" електронске комуникације, али су свесни да већ тиме постају сумњиви безбедносним службама, док други често бацају мобилне којима обављају битне разговоре.