ОД ДАНАС ДО СУТРА: У најопаснијем граду на свету људи овако живе
Уличне банде, дрога и сиромаштво су свакодневне муке овог града у Јужној Америци, а ове фотографије показују колико суров може да буде живот у Сан Педро Сули.
У Сан Педро Сули у Хондурасу, према доступним подацима за прошлу годину, на 100.000 становника се догоди 187 убистава. Ова трагична статистика га чини најопаснијим градом на свету.
Више од половине обрачуна између нарко мафија у Јужној Америци се догоди у Хондурасу, а статистика каже да се број утростручио у периоду од 2010. до 2011. године. У Хондурасу је пронађена и прва покретна лабараторија за кокаин на свету.
Огромна већина убистава остане нерешена. 2008. године је број убистава био толико велики да су мртвачнице изнајмљивале хладњаче да би имали где да држе тела, преноси "Блиц". Ситуација је у мају 2013. била толико озбиљна да је чак и католичка црква пробала да посредује у преговорима око примирија између две зараћене нарко банде. А, и закон им иде на руку. У Хондурасу је дозвољено поседовање чак пет личних пиштоља. Према статистици, више од 83% убистава се изврши ватреним оружјем.
Бандама ни затвор не може ништа. Најмање 14 затвореника је погинуло 2012. године у међусобном обрачуну између две банде у затвору. Годину дана након овог инцидента затвореници су у потпуности преузели затвор, а држава је одустала од обрачуна са њима.
Становници Сан Педро Сула живе у страху и сиромаштву. Хондурас је друга најсиромашнија земља у Јужној Америци где више од 65% становника живи испод границе сиромаштва. Само 15% становништва пије пијаћу воду, преко 80% нема никакву здравствену заштиту, а око 33.000 људи је ХИВ позитивно.
Због целокупног стања у држави многи покушавају да побегну из ње. Само у 2012. је из Америке 32.240 људи депортовано назад. У Хондурасу, централноамеричкој држави погођеној ратовима различитих криминалних гангова и инвазијом мексичких нарко картела, забележено је 90,4 убиста на 100.000 становника 2012. године, што је скоро двоструко више него у Венецуели - 53,7, наводи се у извештају Канцеларије УН за дрогу и криминал.