ОБАМА И ПУТИН СУ ПРОШЛОСТ: Од суботе је ОВО један од најмоћнијих људи на свету!
Саудијска Арабија очајнички покушава да одмакне своју привреду од нафте, а особа која у том подухвату вуче конце је 30-годишњи престолонаследник и министар одбране, принц Мохамед бин Салман.
Највећи извозници нафте с Блиског истока у прошлој години изгубили су чак 390 милијарди долара због пада цена нафте на светском тржишту, а чини се да их у 2016. години чека још већи губитак који би могао да премаши 500 милијарди евра, процене су ММФ-а.
Конкретно, Саудијска Арабија сада темељно реструктурира свој привредни систем јер су им приходи од нафте прошле кризне године чинили 72 одсто укупних прорачунских прихода. Стога се превиђа да би монархија могла да доживи губитак од 90 милијарди долара у овој години.
ЧЕКАЈУ СИГНАЛ ИЗ ВАШИНГТОНА: Саудијска Арабија спремна да са војском уђе у Сирију
Његов отац Салман, у јануару 2015. године, постао је краљ Саудијске Арабије. Пошто је био врло болестан, ослањао се на свог љубимца па је млади принц Мохамед бин Салман врло брзо постао најмоћнија особа у краљевству, пише Бизнис Инсајдер.
Ел прíнципе Мохамед бин Салмáн, ун сопло де модернидад ен #ArabiaSaudí https://t.co/YGsLrdG0vk pic.twitter.com/WGbsnWZ9uL— ЕП Интернационал (@EPinternacional) May 7, 2016
Његова моћ над једним од најважнијих светских привреда је постала још јаснија након што је сменио ветерана Алија ал-Наимија, министра за нафту који је на тој позицији провео пуних 20 година и на његово место поставио свог човека - Калида ал-Фалиха, председника државне нафтне компаније Сауди Арамцо.
НАФТАШИ ТРЉАЈУ РУКЕ: Пожар у Алберти прети да запали и светску економију!
Људима који помно прате догађаје у Саудијској Арабији то вероватно и није било велико изненађење. Наиме, његова визија је да до 2030. краљевство учинити мање 'зависним' од нафте. Но, међу економистима и анатлитичарима расте забринутост.
Принц Мохамед је изградио јаки утицај, а први пут је јасно дао до знања да је његова реч закон када је прошлог месеца поручио да неће бити замрзавања производње нафте без суделовања Ирана. Како би остварио свој циљ није се либио макнути с пута ни дуговечне политичаре попут ал-Наимија.