"ЛИЦЕ МУ ЈЕ СВЕТЛЕЛО КАО СУНЦЕ": Данас је Преображење, дан када се мењају и ВОДА И КАМЕН!
Празник Преображење Господње је једно од 12 великих Христових празника, и он се у православној цркви обележава сваког 19. августа по новом календару, односно 6. августа по старом јулијанском календару који користи Српска православна црква.
У цркви се на Преображење као захвалност Богу на плодовима које им даје земља, освећује грожђе па се дели народу, а у крајевима где нема грожђа - неко друго воће.
Христос се пред апостолима преобразио
Овај празник посвећен је тренутку када се, како каже хришћанско предање, Христос на гори Тавор пред апостолима преобразио. Прво је замолио апостоле да га сачекају у подножју, док он оде на врх да се помоли. Позвао је само апостоле Петра, Ивана и Јакова да пођу с њим, јер су се они највише истицали у вери.
Тамо су их чекали Мојсије и Илија, као сведоци дешавања разговора на врху. Док су се на врху молили, апостоли су заспали. Кад су се пробудили, видели су нешто величанствено - Исусово прображење. Наиме, Исус је сијао као небеска светлост, па му је лице светлело као сунце. "Од сјаја му је одећа постала светлија од снега", каже хришћанско предање.
Народу се тада Бог јавио пред очима као облак, јер њихове очи не би могле поднети толики Божији сјај...
Преображење се у народу још зове и летња Богојављенска ноћ.
После Преображења нема купања у реци
На Преображење се пости
Преображење пада увек у време Госпојинског поста па су зато посне и православне трпезе. Иначе, велики број православних храмова у Србији посвећен је овом празнику и међу њима су најпознатије цркве Преображења у Београду, Панчеву, Сокобањи, Смедеревској Паланци и преображењски манастир у Овчару, српској Светој Гори.
Сваки празник и његови обичаји везани су за одређено годишње доба.
Зато се у народу обично каже да од Преображења углавном више нема великих врућина, да се време знатно мења.
Израз како се на 19. август и „камен преобрази“, подразумева да се све мења, и камен и вода и сва природа. Вода од тог дана бива све хладнија, па зато у нашем народу постоји веровање да се после 19. августа не ваља купати у рекама.