Од затвореника до богаташа захваљујући четкици за зубе
Четкица за зубе има дугу историју, али да ли сте знали да је настала у затвору?
Да ли сте се питали како су људи живели без четкице за зубе и ко се први досетио ове корисне справе? Прве четкице за зубе, сличне данашњим, сматра се да су почеле да се користе крајем 15. века у Кини. Прављене су од длаке дивљег вепра и бамбуса.
Њихову масовну производњу започео је Енгез Вилијем Едис 1780 године. На идеју да направи четкицу за зубе дошао је десет година раније за време боравка у затвору. Док је служио затворску казну због побуне, зубе је чистио крпом, чађом и сољу. Незадовољан тиме, одлучио је да нађе решење. Правећи рупице на животињској кости у њих је убацивао влакна из конопца и причвршћивао их лепком. Захваљујући овом изуму обогатио се за веома кратко време.
У свету данас постоји преко 3000 различитих модела четкица за зубе. Разноликост брендова и облика, као и боје четкица доступна је на тржишту. Произвођачи нуде четкице за зубе посебно направљене према потребама пацијента. Оне се разликују по облику и текстури, као и по величини главе четкице.
Масовна употреба започета је 1885. године, јер је прва четкица заштићена патентом тек 1857. у САД-у, а изумео ју је Х. Вадсворт. Дршка четкице је такође била од животињске кости, али су влакна направљена од длаке сибирског вепра.
Најлонска влакна пуштена су у продају 24. фебруара 1938. године, а прву електричну четкицу под именом Бронксодент је произвела фирма Бристол-Мајерс 1959. године.