ОДАВДЕ ЋЕ СРБИЈА ИЗВОЗИТИ У СВЕТ НАЈБОЉУ РИБУ: Посао и сигурност за 300 породица у Смедереву
Премијер Александар Вучић уручио је данас руководству компаније PTC-Germany кључеве нове производне хале, коју је изградио Град Смедерево, а из које ће се извозити риба у свет и поручио да је велика и добра вест да ће најмање 300 породица од тог посла имати бољи стандард.
Вучић је рекао да ће се из Србије извозити квалитетна риба, позвао инвеститоре да што пре отворе узгајалиште рибе и запосле што више радника и поручио да ће влада и град да помогну колико буду могли.
- Одавде ћете извозити најбољу рибу у свет и ону која дође из разних мора, а посебно нашу пастрмку - рекао је Вучић. Он је истакао да ће у погону бити запослено 300 радника, те да је добра вест што ће 300 породица имати сигурну будућност и много бољи животни стандард.
- Нисам знао да је Турска највећи произвођач пастрмки. Немогуће да у Турској пастрмке боље успевају него у Србији. И зато сам сигуран да сте донели праву одлуку што сте одлучили да узгајате рибу овде код нас у Србији и одавде је извозите у свет - рекао је Вучић.
Он је подсетио да је Меморандум о разумевању потписан у октобру прошле године и додао да се са предајом кључева касни 12 дана, али из оправданих разлога.
- Радили смо брзо, озбиљно и одговорно - рекао је Вучић и захвалио градоначеници Смедерева на томе што се труди да доводи што више инвеститора у тај град. Зато је Смедерево, рекао је Вучић, међу градовима који имају највиши доходак у Србији.
Фабрика у Смедереву у фази је прибављања потребних дозвола за производњу и извоз, а у априлу ове године би требало да почне да ради у пуном капацитету.
ПТЦ Germany прерађује рибу у Немачкој, Пољској, Турској и Украјини, а значајан део производње обављан је и у неким земљама Далеког истока.
Међутим, како кажу у тој компанији, због све чешћих проблема, попут појаве микрозагађивача и бактеријских загађења, донета је одлука да компанија покрене нови пројекат прераде рибе у централном делу Европе.
Ево зашто је изабрана Србија
Критеријум одабира у којој земљи ће бити покренута производња био је да је реч о чланици или земљи кандидату за чланство у ЕУ, да поседује добру инфраструктуру, инвестиционе подстицаје, споразум о слободној трговини и добро образовану радну снагу, због чега је избор пао на Србију.
Капацитет у преради рибе је 30.000 тона годишње, који ће бити достигнут за око три године.
У почетку ће риба у смедеревски погон долазити из иностранства, али, како се наводи у компанији, биће истражен потенцијал да се узгаја и у Србији.
Немачка компанија, Влада Србије и Град Смедерево, потписали су почетком октобра прошле године Меморандум о разумевању, у присуству премијера Србије Александра Вучића, који је предвиђао да град изгради још 500 квадратних меатара хладњаче до 31. децембра 2015, а ПТЦ да запосли 100 радника.
Смедерево је средином 2015. изградило производну халу од 4.000 квадратних метара, као и 2,5 километра путева с пратећом инфраструктуром, укупне вредности три милиона евра, што је закупио један од водећих прерађивача рибе у Немачкој.
Приликом потписивања меморандума директор ПТЦ-а Бруно Корнарт подсетио је да је то прва инвестиција те компаније у Србији, да је у нашој земљи "не због бродске флоте или обале, већ због пословне технологије" и да је жеља компаније да производњу из Кине и Вијетнама измести у нашу земљу.