Одбијен предлог закона о заустављању праксе НСА
ВАШИНГТОН - Амерички Сенат блокирао је отпочињање расправе о предлогу закона који би зауставио праксу Националне безбедносне агенције (НСА) да прикупља податке из телефонских комуникација Американаца.
Сенат је тиме задао ударац овом предлогу председника САД Барака Обаме.
Предлог је, заправо, имао већину од 58:42, али је према процедури Сената требало да има 60 како би се приступило расправи. Гласање је углавном било по партијским линијама - већина демократа је била за закон, а већина републиканаца била против.
Представнички дом Конгреса САД, који је под контролом републиканаца, претходно је усвојио сопствени закон о Националној безбедносној агенцији.
Да је ушао у процедуру и био усвојен, Обамин закон био окончао праксу те агенције да прикупља податке о томе кога су Американци звали са својих телефона у домаћем телефонском саобраћају.
Уместо тога, предлог закона је налагао Агенцији да прибави одобрење суда сваки пут кад жели да анализира податке из телефона у случајевима тероризма и да испитује податке које чувају провајдери телефонских услуга.
У многим случајевима, компаније чувају те податке 18 месеци.
Откриће да Агенција прикупља податке о позивима Американаца, и да то чини практично још од терористичких напада у Њујорку и Вашингтону 11. септембра 2001. године, једно је од најважнијих које је обелоданио Едвард Сноуден, бивши запослени у тој агенцији.
Сноуден је тајна документа Националне безбедносне агенције предао новинарима. Агенција прикупља само такозване мета-податке - бројеве који су позивани, не и имена и садржину разговора - али чињеница да се то ради дубоко је узнемирила многе Американце.
Обамин предлог закона имао је подршку технолошких компанија и активиста за грађанске слободе. Његов пораз значи да се мало тога променило у политици коју је разоткрио Сноуден.
Патриотски закон, на основу којег НСА прикупља податке из телефонских позива, истиче 2015. године, што значи да ће Конгрес морати да усвоји закон којим ће поново да одобрио ову праксу да би контроверзни програм могао да се настави.
Погледајте и:
ДОСИЈЕ СНОУДЕН: Само четири државе на свету нису под присмотром САД
САД: Неки нови Сноуден одаје поверљиве податке