ОДРЖАН САМИТ 100 ЛИДЕРА: Кључна реч сарадње је поверење
ПОРТОРОЖ - Председници држава југоисточне Европе оценили су данас у Порторожу да је поверење најважније за успостављање сарадње, која би водила ка бржем развоју региона по моделу нордијских земаља.
Генерални секретар Нордијског савета министара Дагфин Хојбратен објаснио је да се земље које чине тај савез геополитички разликују, да су неке чланице ЕУ и НАТО, а неке нису, али да су изабрале да се фокусирају на оно што им је заједничко, да сарађују за добробит грађана и економија држава чланица.
Нордијски модел карактеризује слободно тржисте, велика улагања у људске ресурсе и ефикасан јавни сектор, али и велики степен поверења у друштво и државу.
"Постоји велики степен поверења грађана у друге људе, политичаре, владе. Поверење је важно у модерном друштву, а оно се градило годинама", рекао је Хојбратен.
Он је рекао да је савез опстао без обзира на велики број изазова пред којима се налазио, између осталог и због заједничког наслеђа и чињенице да све земље негују исте вредности - демократију, људске слободе, једнакост полова.
"Ни нордијска заједница није савршена, имамо велике изазове пред нама, али смо се обавезали да радимо ствари које има смисла радити заједно. Заједно смо јачи", рекао је Хојбратен на панелу "Нови договор за ново доба" на Самиту 100 лидера у Порторожу.
Словенија
Председник Словеније Борут Пахор казао је да ће лидери региона урадити све што могу да ниједан политички проблем не остане нерешен и да је зато веома важна иницијатива Брдо - Бриони.
"Постоје разлике међу нама, оне нису скривене, разговарамо о њима отворено и изградили смо одређено поверење", рекао је Пахор.
Он је позвао привреднике да наставе да улажу у све земље у региону, наводећи да ће политички лидери урадити све да политика више не буде препрека пословним амбицијама.
Црна Гора
Председник Црне Горе, Филип Вујановић рекао је да је иницијатива Брдо - Бриони веома важна, као и берлински процес који је почео прошле године.
"Потребна нам је помоћ да би се инфраструктура унапредила", рекао је Вујановић.
Он је навео да је нордијски модел добра шанса за бизнис, иако регион југоисточне Европе не би могао да успостави такву врсту политичких односа.
Вујановић је рекао да би све земље региона требало да заједно промовишу инвестиције у области туризма.
Босна и Херцеговина
Председавајући Председништва БиХ Младен Иванић рекао је да је кључ добрих односа у региону поверење, које се мора изградити у државама у региону.
"Мислим да нам је обавеза да водимо дугорочну политику, а не краткорочну која је водила у сукобе", казао је он, подвукавши да је кључна реч поверење.
Хрватска
И председница Хрватске Колинда Грабар Китаровић сматра да је неопходно поверење у региону за успостављање сарадње попут нордијских земаља.
Она је казала да не види да се може рећи да је хрватски капитал безрезервно добродошао, на пример у Словенији и Србији, а слично је и у другом смеру.
Према њеним речима, потребно је узети нордијски модел за пут напред ка ближој сарадњи и отварање против зазирања у односу на то ко одакле долази, али је неопходно ка постизању тога остварити претпоставке које су постојале у тим земљама, које још не постоје у овом региону.
Грабар-Китаровић је нагласила да у ЕУ и европским интеграцијама види кључ решавања различитости и да је то оквир који пружа матрицу како спровести унутрашње реформе, да би се постигла развијеност нордијских земаља.
Македонија
Председник Македоније Ђорђе Иванов истакао је да све процесе у нашем региону треба сагледати из угла глобализације.
"Не можемо спречити тај процес, и зато је потребно да се адаптирамо њему. Глобализација је уједно и процес који нама на Балкану показује да смо премали да сами можемо да се суочавамо са свим изазовима", подвукао је он.
Македонски председник је указао и да је регион и даље крхак, наводећи као пример своју земљу којој се у овој години предвиђао велики привредни раст, али због једног инцидента је сада суочена са претњом да нема раст.
Самопрокламована косовска председница Атифете Јахјага рекла је, говорећи о одласку младих људи из земаља у региону, да се образовни систем мора реформисати како би се прилагодио времену и потребама у региону.
"Постоји и мањак европске перспективе, што је и разлог због којег млади људи не виде будућност у нашим земљама", рекла је Јахјага.
Србија
Министар привреде Србије Жељко Сертић, као изасланик председника Србије Томислава Николића, истакао је да су највећа конкурентна предност региона економске и политичке промене које су направљене у претходном периоду.
Сертић је рекао да је добро што су све земље региона у претходном периоду фокусиране на економију, отварање дијалога, али да недостаје цео сет мера и активности које је потребно предузети како би се променила слика региона у очима страних инвеститора.
"Велики капитал нас посматра као Балкан, део југоисточне Европе и заједницу која вуче проблеме из прошлости, а велике инвестицје не долазе тамо где нема сигурности за улагање", рекао је Сертић.
Сертић је рекао да је неспорно да сви у региону желе да сарађују, али да се поставља питање како то да ураде, односно шта свака од земаља може да уради унутар своје територије и који су модели јачања регионалне сарадње.
Министар привреде је рекао да је Србија лидер промена у региону, с обзиром на то каква је ситуација наслеђена, и да је све оно што је урађено у политичком и економском смислу велики корак напред.
Он је истакао да је политика Србије базирана на отворености, и у политичком и у економском смислу и да се земља понаша одговорно према свим својим обавезама.