ПРАВИЛНО: Родитељи, ево како да ПОБЕДИТЕ страх код деце од зубара!
Стручњаци напомињу да о оралној хигијени треба водити рачуна од најранијег детињства.
Са жељом да се нездраве навике искорене, портал SrbijaDanas.com покренуо је кампању ''ЗДРАВО, ЗДРАВЉЕ! Покрени се, продужи живот'', која ће трајати шест месеци и кроз различите садржаје у вези са здравим навикама, спортом и исхраном имати један циљ – да у Србији расту здрава деца.
Познато је да су зуби одраз здравља читавог организма, па брига о њима треба да почне на што ранијем узрасту. О правилној нези зуба и стицању добрих навика код најмлађих разговарали смо са докторком Миром Ивановић Томашић, специјалистом стоматолошке протетике.
Нега уста и зуба код деце почиње практично од самог рођења. По доласку из породилишта, бебама парчетом газе треба пребрисати слузокожу усне дупље. Када никну први зубићи, око шестог месеца, пожељно је опрати их влажном газом, одсечним покретима од десни према доњој ивици зуба. Данас за ту намену постоје и силиконски напрсци.
Чим израсте први зуб он може и да се пере, али је важно да четкица буде намењена бебама. Оне су посебно дизајниране са малом главицом, шарене, како би деци биле привлачне. Са коришћењем пасте не треба почети пре друге године. До тада ће дете научити само да избацује течност из уста. Од друге до шесте године количина пасте за зубе би требало да буде величине грашка, а касније се полако повећава.
Када дете напуни годину дана, време је за први стоматолошки преглед. У зависности од генетике и начина исхране утврђује се да ли је дете подложно каријесу, и по потреби се укључују таблетице флора.
Што се тиче страха од стоматолога који постоји код многе деце, он није урођен, већ потиче од куће, односно родитеља. Деци се прети стоматологом када ураде нешто лоше и ту је корен њиховог страха, иако за то не постоји објективан разлог – сваки добар дечији стоматолог је прошао посебну обуку за рад са децом, и потрудиће се да им преглед буде једно позитивно искуство.
Ипак, врло је важно да први дететов стоматолошки преглед буде превентиван. У супротном, ако се родитељи јаве стоматологу када већ постоји неки озбиљан проблем, то заиста може бити трауматично.
У овом периоду долази до једне битне промене - смене зуба. Она се одвија између шесте и тринаесте године. Није реткост да зуби ничу неправилно, па се препоручује коришћење активног апарата, 16 сати дневно.
Прање зуба се такође мења – четкица постаје већа, са влакнима која омогућавају приступ међузубном простору.
Не треба заборавити ни улогу школске стоматолошке неге. Дечији стоматолог у школској стоматолошкој амбуланти у обавези је да пружи деци не само неопходне стоматолошке интервенције, већ да их кроз разне видове здравственог васпитања едукује и информише о свему што би могло да угрози здравље њихових зуба.
Рани пубертет одражава се, наравно, и на зубе и њихову негу. У овом раздобљу треба почети са употребом четкице и пасте за одрасле, прањем зуба после сваког оброка и чишћењем концем.
Психичке промене до којих долази утичу на дететов однос према хигијени – оно може постати немарно, запоставити стечене навике које се односе на бригу о зубима, а то наравно, није добро.
Породица је кључна и у формирању овог аспекта дечије личности. Познато је да деца опонашају родитеље, па ако сте ви особа која брине о здрављу својих зуба, пренећете добре навике и на своје дете. Потрудите се да прање и нега зуба постане леп заједнички ритуал.