ОКС: Одлука МОК не сме да угрози интересе спортиста Србије
На седници Извршног одбора ОКС најоштрије осуђен пријем Косова у Међународни олимпијски комитет.
Олимпијски комитет Србије (ОКС) најоштрије је осудио одлуку Међународног олимпијског комитета (МОК) о пријему у пуноправно чланство једнострано проглашене Републике Косово, јер је на тај начин направљен преседан пошто није у питању чланица Уједињених нација. На седници Извршног одбора констатовано је да је ОКС благовремено урадио све што је било у његовој надлежности и у претходних пет година, успевао да блокира пријем Косова у МОК, штитећи одредбе Олимпијске повеље.
- Од 1996. године до данас, члан 30 Повеље који говори о међународном признању државе тумачен на начин који подразумева њено чланство у УН. Овог пута протумачен је на начин да је држава међународно призната тиме што ју је признала већина међународне заједнице, тј. 108 од 193 чланице УН - наводи се у саопштењу ОКС.
ОКС наводи да је тумачење које подразумева чланство употребљено када је Србија стопирала учешће косовских спортиста у Лондону. Уједно, ОКС је настојао да укључи у своје програме и спортисте који живе на територији Косова и Метохије и интегрише их у систем спорта у Србији и да су о томе благовремено обавештене Међународне институције на Косову, као и МОК.
- Представници ОКС имали су низ састанака са релевантним органима МОК, као и са бившим и садашњим председником МОК, Жаком Рогом и Томасом Бахом на којима су изношени аргументи против пријема Косова у олимпијску породицу. Последњи у низу састанака одржан је са председником Бахом у Бангкоку, након одлуке о привременом чланству Косова у МОК. Сваки корак предузет је у координацији са државним органима Републике Србије - поручују из ОКС.
Истовремено, из ОКС саопштавају да је део медија слободно интерпретирао изјаву Томаса Баха АП-у и погрешно протумачио разлоге неприсуствовања делегације ОКС на седници МОК у Монаку. Наиме, чланови МОК нису представници националних олимпијских комитета, већ појединци који представљају МОК и Олимпијски покрет у својим државама. Србија од 2006. године нема ниједног члана у Међународном олимпијском комитету, те ни могућност учешћа ни гласања на седници.
- У чланку АП јасно пише да су “Српски званичници одбили да признају независност Косова и да су се снажно успротивили признању Косова од стране МОК”, а цитирана је и изјава председника МОК Томаса Баха: “Председник Олимпијског комитета Србије Владе Дивац, бивша НБА звезда, није задовољан одлуком коју је донео МОК, али је прихвата у интересу спортиста. У складу са пренетим ставом председника ОКС, Извршни одбор донео је закључак да спорт мора да буде независан од политике и да оваква одлука МОК не сме ни на који начин да угрози интересе спортиста Србије и њихова учешћа на међународним такмичењима - закључује се у саопштењу ОКС.
Прочитајте и...
МОГУ У РИО: МОК признао Косово!
ДИВАЦ: Очекивана одлука!