ОНИ ОВО НИСУ РЕКЛИ: Циљ не оправдава средства, зар не, сине Бруте?
Покушавајући да изједначи сурови совјетски тоталитаризам са Хитлеровом шизофреном политиком, неко је Стаљину приписао страшне речи које он никада није рекао.
Некада се људи лаћају славних изрека да би били паметни, некада да појачају интензитет и дубину говора који држе, а некада чисто из навике.
У свести већине нас орбитира неколико десетина цитата које сви знамо, а за које априори сматрамо да знамо чије су. Међутим, нисмо ни знали да смо наведени на погрешан траг.
Ево изрека које нису рекли они за које мислимо да јесу:
1. СМРТ ЈЕДНОГ (ЧОВЕКА) ЈЕ ТРАГЕДИЈА, СМРТ МИЛИОНА ЈЕ САМО СТАТИСТИКА
Страхотне речи које осликавају бескрупулозан карактер, цинизам пар excellence, пола века нас уче да су изашле из уста Јосифа Висарионовича Џугашвилија Стаљина. Приписујући му смрт 20 до 40 милиона људи (зависи од степена антистаљинизма и русофобије), многи су као папагај преносили ове речи све док уверење да је совјетски дикатор ово рекао није постало аксиом.
Прави творац изреке је немачки новинар, сатиричар и пацифиста Курт Тучолски који је 1932. у есеју о француском хумору креирао лик француског дипломате који о рату каже:
"Рат? Није то тако страшно. Да, смрт једног човека је катастрофа, али смрт стотина хиљада - чиста статистика!"
2. ЦИЉ ОПРАВДАВА СРЕДСТВА
За човека без пардона или за околности у коме моралисању нема места, увек се окрећемо Макијавелијевом "Владаоцу". Е, замислите, његове речи су истргнуте из контекста.
Макијавели је био и сатирачар. На крају крајева, Медичи, породица којој је "посветио" дело "Владалац" га је хапсила и мучила. Међутим, текст гласи овако: "средства која владар примењује биће доживљена као оправдана. Само је потребно навести народ да мисли како су она исправна, што је утом лакше, ако употреба средстава доноси корист пуку".
3. (АКО НЕМАЈУ ХЛЕБА) НЕКА ЈЕДУ КОЛАЧЕ
Сурова мадам, супруга француског краља и аустријска принцеза, Марија Антоанета синоним је поретка који треба рушити - безочне бахатости богатих који експлоатиђу убоге.
На повике гладних људи који нису имали хлеба пред избијање Француске буржоаске револуције 1788, она је наводно казала "Ако немају хлеба, нека једу колаче".
А у ствари, ове речи је записао Жан Жак Русо у својим "Исповестима" које је завршио готово двадесет година раније и није их приписао у Француску тек стиглој Антоанети. Приде, употребио је реч пециво, а не колаче.
4. ПРВО ТЕ ИГНОРИШУ. ПОТОМ ТИ СЕ СМЕЈУ, ПА ТЕ НАПАДНУ. ОНДА ТИ ПОБЕДИШ
Сума сумарум целокупне филозофије великог Мохандаса Гандија. Нема сајта са цитатима који ове речи не приписује великом индијском борцу за независност путем пасивног отпора.
Не лези враже, овај говор није држао он већ Николас Клајн, један од припадника Удружених синдиката текстилних радника у Балтимору 1918.
5. ЗАР И ТИ, СИНЕ БРУТЕ?
Ево једне смртоносне. По многима највећа личност римске историје и, суштински гледано, први римски цар у самртном часу овим се речим обратио посинку, једном од атентатора.
Светоније Транквил, писац дела "12 римских царева", међу којима је и биографија Цезарова, само напомиње да "неки пишу" како су последње речи славног војсковође и државника биле "И ти, дете моје? Шекспир је касније речи уобличио у форму коју данас познајемо.
6. ХОЋЕМО ДА ИЗБРИШЕМО ИЗРАЕЛ СА КАРТЕ СВЕТА
Након рушења талибанске власти и сатирања поретка Садама Хусеина у Ираку, Сједињене Државе су се биле намериле на Иран, као перјаницу "осовине зла". Економске санкције и пропагандни рат приказивали су бившу Персију као највећу претњу по светски мир.
Оправдање за то држање нађено је у реченици Махмуда Ахмадинеџада, иранског председника од 2005. до 2013: "Желимо да збришемо Израел са мапе света". Постоји само једна зачкољица - Ахмадинеџадове речи су искривљене. Он је пожелео да Израел доживи колапс, али не и да га сатре "во вјеки вјеков".