ОНИ ВРЕБАЈУ: 6 типова Фејсбук убица
ЛОНДОН – Полиције широм света до сада су откриле више десетина такозваних Фејсбук убица, опасних криминалаца који користе друштвене мреже да лове плен или да се хвале својим прљавим фантазијама. Британски научници су решили да помогну органима реда, па су идентификовали шест типова “Фејсбук убица”.
У првој студији о утицају друштвених мрежа на криминално понашање стручњаци су открили да постоје реаговатељи, обавештавач, антагониста, сањар, предатор и преварант.
Др Елизабет Јардли и проф. Дејвид Вилсон са Универзитета у Бирмингему проучавали су примене широм света и открили да се 26 од 48 “Фејбук убистава” догодило у Британији.
“Желела сам да откријем да ли се убиства која се догоде због Фејсбука разликују од других. Открили смо да су се убице и жртве скоро увек познавале, да су жртве увек доста младе и да су чешће у питању жене”, каже др Јардли.
Ипак она каже да за та убиства не би требало окривити друштвене мреже, преноси "Курир".
“Те мреже су постале део наших живота и ниједну од њих не треба кривити за убиства, као што ни нож ниј екрив за убиство, већ убица. Друштвене мреже су само оруђе кој епоједине убице користе”, тврди она.
Реаговатељ 27,1%
То је особа која реагује на садржај на Фејсбуку, а онда жртву напада у стварном свету. Најчешће се напад дешава одмах после читања коментара због којег се наљути. Они чине чак 27,1 одсто фејсбук убица.
Обавештавач 22,9%
Овај тип убице користи Фејсбук да обавести друге да планира неког да убије, да је неког убио или обоје. Он користи ову друштвену мрежу као начин демонстрације контроле над жртвама и ситуацијом. Они чине 22,9 одсто овог типа убица.
Антагониста 16,7%
Антагониста учествује у непријатељским расправама на Фејсбуку које прерасту у сукобе уживо и право насиље. Потребна му је физичка предност у директном сукобу, па се не либи да користи најразличитије врсте оружја. Они чине 16,7 одсто Фејсбук убица.
Сањар 12,5%
Он користи Фејсбук да испуни снове и фантазије. За њега је граница између стварности и фантазије веома танка, па лако одлучи да убије како би одржао фантазију или прикрио своју превару. Они чине 12,5 одсто свих Фејсбук убица.
Предатор 12,5%
Овај тип убице прави лажни профил како би посматрао и мамио жртве, а затим се сусретао с њима у стварном животу. Податке с друштвених мрежа употребљава да идентификује жртве и користи све њихове слабости за своје злочине. Они чине 12,5 одсто Фејсбук убица.
Преварант 8,3%
Преварант шаље коментаре у име неког другог, а некад чак и у име жртве, како би одржао илузију да је жива, или неке друге особе, како би пратио постове жртве и скупљао што више информација о њој. Они чине 8,3 одсто Фејсбук убица.