ОПАСНЕ МАТЕРИЈЕ У ВАЗДУХУ: ОВА три града су НАЈЗАГАЂЕНИЈА у Србији!
На неким местима је пет пута загађенији ваздух од дозвољеног нивоа.
Загађење ваздуха повећано је и у Србији, посебно у данима са маглом, без ветра, а чак три четвртине становника у градовима изложено је загађењу изнад дозвољеног нивоа.
У Босни и Херцеговини ниво смога довео је до енормног загађења ваздуха, више о томе прочитајте ОВДЕ.
Најзагађенији су Ужице, Ваљево и нижи делови Београда, а више од 80 одсто емисија загађујућих материја у ваздух потиче из сектора енергетике.
- Од почетка новембра имамо неколико епизода са израженим стабилним времненом и порастом концентрација загађујућих материја. Пораст и одступања у односу на стандарде, у односу на нормале, није свуда исти, али се за подручје Србије може рећи да је епизодно било прекорачења која су била и два до три, а у неким екстремним случајевима на нивоу сатних вредности, пет пута већа од стандардних вредности - рекао је Тихомир Поповић из Агенције за заштиту животне средине.
Дима и честица чађи има и у селима, где се људи греју на угаљ и дрва.
У Београду најгоре у Улици деспота Стефана
Једна од најзагађенијих тачака у Београду, али и у Србији је у Улици деспота Стефана где је и мерна станица која у највећем броју зимских дана, уколико не дува кошава или не падне снег, показује повећану концентрацију загађујућих материја.
Тако је сваке године у грејној сезони, велики број људи ложи, појачан је саобраћај, али загађења има и због метеоролошких услова.
- Око пет пута је сада повећано на овом мерном месту у односу на концентрације које су дозвољене. Ми смо на то скренули пажњу суграђанима који имају неко хронично респираторно обољење или кардиоваскуларно обољење да смање дужину боравка на отвореном - истиче Весна Слепчевић из Градског завода за јавно здравље у Београду.
Најугроженија деца
У последња два месеца повећан је број људи са респираторним проблемима, а посебно су угрожена деца.
- Велика је учесталост тако тешких инфекција када људи кашљу недељама. Они који имају хроничне плућне болести у овом периоду имају погоршање основне болести астме и хроничног бронхитиса - објашњава проф. др Бранислава Миленковић из Института за плућне болести.
У последњих десет година порастао је број оболелих од хроничних плућних болести и деце и одраслих. Слични подаци бележе се и у другим европским замљама, а један од разлога је све загађенији ваздух.