Завршена расправа о изменама Закона о раду
БЕОГРАД - Скупштина Србије завршила је расправу о изменама закона о раду и о пензијском и инвалидском осигурању, а седницу ће наставити сутра разматрањем предложеног закона о отклањању последица поплава које су у мају погодиле Србију.
Посланици већине тврдили су да је предлог Закона о раду избалансиран и "закон за будућност", док га је опозиција оштро критиковала уз оцену да није реч о реформском закону и да неће донети побољшање грађанима.
Председница парламента Маја Гојковић рекла је да би измене Закона о раду могле да буду усвојене у четвртак и оценила да је тај закон нужан, као и да је то закон за будућност Србије.
Гојковић је раније рекла и да су тај, као и измене Закона о ПИО, закони који доносе добро Србији, закони који омогућавају веће запошљавање, да ће шансу за запошљавање имати и грађани у зрелом добу, пред пензијом, који су данас на маргинама и због постојећег Закона о раду нису могли да добијају послове.
„Нови Закон о раду омогућиће и запошљавање младих људи", нагласила је председница парламента.
Министар за рад Александар Вулин оценио је да се предлогом измена Закона о раду у неким деловима повећавају радничка права, олакшава пословање, али и стварају услови за прилив инвестиција.
Он је додао да је основни циљ измена Закона повећање запослености и обезбеђивање правне сигурности како за послодавце, тако и за запослене и да законска решења никако не иду на штету радника, већ искључиво на заштиту запосених која је свакако појачана.
Министар унутрашњих послова Србије Небојша Стефановић позвао је на пленарној седници Скупштине
Србије посланике да размисле добро и дају подршку изменама Закона о раду.
"Молим све народне посланике да добро размисле и дају подршку овом закону јер он треба да омогући да неки људи поново почну да раде, иду ујутру на посао, и да у Србију дођу инвеститори. Свако ко каже другачије није искрен", рекао је Стефановић који се после подне у Скупштини Србије прикључио министру за рад Александру Вулину у расправи о Предлогу измена Закона о раду.
Министар унутрашњих послова је истакао да Влада Србије сада има прилику да уради нешто јер више не жели да гледа психолошки деградиране и уништене људе због уништавања многих фирми u prethodnom периоду.
"Шокирана је српска јавност била када се видело како је од 2008. до 2012. године 354.000 радника остало на улици и то највише у приватном сектору, а неки људи у том периоду постали милијардери", рекао је Стефановић.