ОТКРИВЕНА НАЈВЕЋА ТАЈНА: Све о финансирању Исламске државе!
Приходи "Исламске државе" од кријумчарење нафте досежу износ од најмање 1,5 милиона долара дневно, што је један од најважнијих извора прихода ове терористичке организације против које се више од годину дана наводно бори "међународна антитерористичка коалиција" од 60 земаља предвођена Сједињеним Државама!
Протеклих месец дана против ње стварну кампању воде руско ваздухопловство и сиријске копнене снаге потпомогнуте Хезболахом и другим савезничким милицијама и јединицама.
Да ИС итекако има користи од продаје украдене нафте, то је познато. Међутим, стручњаци се питају ко има користи од сарадње с том терористичком групом у куповини тзв. "црног злата".
Зашто је Палмира толико битна?
Подручје у близини Палмире у средишњој Сирији је стратешки важно за "Исламску државу", будући да је на том подручју једно од највећих нафтних поља у земљи. Продајом сирове нафте су терористи успели зарадити милионе долара.
Терористичка група је освојила најмање девет великих нафтних поља у регији.
"Исламска држава је преузела контролу над већим делом нафтне инфраструктуре у Сирији. У Ираку ИС такође контролише значајан део нафте, а терористи од њене продаје зарађују најмање две милијарде долара годишње", за руски канал Русија 1 је изјавио председник руског Института за Блиски исток Јевгениј Сатановски.
Према документима које је недавно открио и објавио Фајненшал Тајмс, уговори о куповини се склапају на самом месту производње, где трговци купују нафту за даљу препродају.
50 % нафте заврши у америчким рукама
Председник Центра за стратешке комуникације, Дмитриј Абзалов, открива да је знатан део ове нафте, преко 50%, све до недавно завршавало у рукама америчких компанија. Зарађеним новцем, исламистичке групе купују војну опрему, минобацаче и све врсте потребног оружја.
"Нафта је једна од кључних компоненти снаге терориста. Да се коалиција на челу са Сједињеним Државама стварно хтела решити терориста, на првом месту би уништила њихову нафтну инфраструктуру. Међутим, она то не чини. Зашто?
Зато што они служе интересима терориста Запада, посебно Сједињених Држава. Стога, ако Вашингтон терористе лиши главног извора финансирања, они би му одбили послушност. С друге стране, њихова послушност омогућује Вашингтону да регију држи у стању сталне напетости", објаснио је директор британског часописа Политикс Фрст, Маркус Пападопоулос.
Абнормална месечна зарада
Нафта којом се финансира "Исламска држава" је један од главних извора прихода, али се на илегалну продају одавно гледа као на "нужно зло".
У цитираној детаљној истрази Фајненшал Тајмса се наводи све о дневној заради од 1,5 милиона долара, а према изворима из Ирака и Вашингтона, ИС тако зарађује 40 до 50 милиона долара месечно.
Просечна продајна цена нафте, према неким проценама, износи 35 долара по барелу. У неким случајевима, цена пада на 10 долара.
Највише нафте ИС произведе на територији коју контролише у сиријској покрајини Деир Ез-Зор. У просеку се дневно у одређеном подручју произведе око 34 до 40 000 барела.
Намерно заташкавају кријумчарење?
Од почетка ваздушних удара америчке коалиције против Исламске државе, који су почели у августу 2014. године, дакле пре више од годину дана, наводи се да "сателитска извиђања и локални обавештајни извори нимало нису помогли у лоцирању канала којима ИС продаје украдену нафту".
Још више изненађујуће што САД нису тражили од својих савезнике, као што је на пример Турска, да зауставе кријумчарења нафте и блокирају главни извор финансирања ове терористичке организације.
Крајем октобра ове године су откривени неки детаљи о кријумчарењу нафте и врло добро уходаној пословној сарадњи терориста и купаца.
У интервјуу за агенцију Спутник, Џон Кириакоу, бивши официр за антитероризам америчке Централне обавештајне агенције (ЦИА), који је такође служио као виши истраживач Одбора америчког Сената за спољне послове, рекао је да већину украдене нафте милитанти Исламске државе продају преко територија ирачког Курдистана и Турске, пише Интермагазин. Он је такође истакао да су САД имале прилику да зауставе ИС у кријумчарењу нафте, али се америчке власти у овом случају нису хтеле довољно потрудити.
"То је питање приоритета. Америчка влада никада није издвојила довољно ресурса да интервенише у овој ситуацији. Остали циљеви и задаци су били већи приоритет. Увек сам мислило да неко с турске стране границе зарађује пуно новца на свему овоме. Превише људи у овом учествује да би све то једноставно престало. У томе службено не учествује турска влада, али су сигурно укључени корумпирани елементи у турској војсци и регионалне самоуправе на југозападу Турске", рекао је Џон Кириакоу.
Нафту увек преузима неко са Турске стране
"Нафту увек преузима неко с турске стране и зарађује довољно новца из ње. Постоји превише интереса да би се ово зауставило. Сви они подмићују праве људе и неко зарађује много новца из овога", напомиње Кириакоу.
У илегалној трговини нафтом Исламска држава следи исти узорак којим се користио ирачки лидер Садам Хусеин када је пркосио међународним економским санкцијама.
"За продају и превоз нафте се служе Турском на начин којим је Садам Хусеин годинама пркосио санкцијама наметнутим његовом режиму", наставља бивши амерички обавештајац.
Турска је амерички савезник и чланица НАТО савеза 60 година, али Кириакоу каже да влада у Анкари не може спречити корупцију локалних функционера у удаљеним регијама које су омогућиле тајну трговину нафтом.
Америчка влада има ресурсе за озбиљно смањење и забрану овог уносног "посла", али се до сада није успела усредоточити на тај проблем, а за то никада није издвојено ни довољно ресурса.
Међутим, Кириакоу каже да се приходи Исламска државе од нафте могу смањити оног тренутка када Вашингтон то одлучи учинити.
"С Русима имамо исте циљеве"
Осим Сирије, најбогатија нафтна поља којима Исламска држава може приступити су јужно од Ербила у Ираку, а смер продаје нафте је на запад преко курдског подручја, објаснио је Кириакоу.
Додао је да Вашингтон треба уско сарађивати с Русијом у пресецању токова зараде од нафте Исламске државе.
"Ми би требали радити с Русима и постићи договор о сукобу у Сирији. Имамо у основи исте циљеве. Обоје се слажемо да је Исламска држава лоша идеја и обоје се желите ослободити од ње. Али ми с њима не радимо на томе", рекао је Кириакоу.
Ирачко Министарство нафте је за Спутник саопштило да Исламска држава и даље продаје стотине хиљада барела нафте дневно на црном тржишту, што је уз нафту украдену у Сирији прилична зарада за наставак даљих терористичких активности на Блиском истоку.
Нафта - добитна карта ИС
Фајненшал Тајмс цитира и једног од подузетника који живи на територију под надзором такозване "умерене опозиције" из Алепа који каже "како, за сада, на подручју којег надзиру ИС и друге терористичке групе у Сирији не постоји мањак потражње".
"Сви овде требају нафту за воду, за пољопривреду, за болнице и уреде. Ако останемо без нафте, нема живота овде", каже подузетник који ради у близини Алепа и тврди да "ИС то зна и нафта је његова добитна карта".
Логично је закључити да, ако већ може, а не жели спречити илегалну трговину нафтом, што је један од највећих извора прихода Исламске државе, онда је у праву Маркус Пападопоулос који тврди да основна функција ове терористичке групе и јесте да регион по налогу Вашингтона држи у стању сталне напетости, али и да иста та нафта треба терористима других група које се боре против владе Башара Ал-Асада и без ње би се знатно смањиле њихове борбене способности.