ГРАД ТАМЕ И АНАРХИЈЕ: Овако је изгледало најнасељеније и најпрљавије место на свету (ФОТО-ВИДЕО)
Звали су га "зона сумрака", "град таме", био је зона безакоња и последње уточиште криминалцима, а на све то и место са највећом густином насељености на свету
Овај утврђени град обухватао је 2,7 хектара енклаве, у којој су се налазили салони опијума, складишта, коцкарнице, бордели. Представљао је простор где су се полиција, здравствена инспекција, па чак порески обвезници плашили да кроче.
Био је одвратно, смрдљиво место којим су се пацови слободно шетали, канализација непрестано цурила. Становници Ковлуна били су обични мештани, трговци, исцелитељи и самопрокламовани доктори и зубари, а њиме је владала криминална организација састављена од тројице криминалаца тзв. тријада.
Мислило се да је то било место са највећом густином насељености на свету, са око 35.000 људи нагураних у мале станове, и са преко 300 међусобно повезаних кула, свих саграђених без и једног архитекте, али тачан број становника никада није могао бити утврђен из разлога што никоме од надлежних органа није било дозвољено да кроче у овај град, мада није се заправо ни знало у чијој је надлежности он заправо био.
Наиме, у другој половини 19. века, Кина се се суочила са инвазијом Енглеза, који су држали Хонг Конг острво и ширили се на истоимени град. Тада је овај утврђени град постао једини део Хонг Конга који Кина није желела да уступи Британцима, а они су се сложили да Кина може да задржи Ковлун док се колонијална администрација не утврди. Али Кина никад није напустила своје право и надлежност тако да је битка око суверенитета настављена и никад није решена. Резултат тога био је да је Ковлун постао град безакоња и идеално уточиште криминалцима.
Ренте су биле ниске, није било бриге око пореза, виза или лиценци, па је град је постепено почињао да се пуни. До 1980. године, бројао је око 35.000 људи. Власти су покушале неколико пута да очисте град, али са сваким покушајем становници су претили инцидентима.
Ђубрета је било на све стране, опасност од пожара и загађење су се константно повећавали, сразмерно повећању броја становника, а ограничено мешање власти такође је значило и ограничену социјалну помоћ.
Најзад, коначну одлуку о рушењу власти су донеле 1987. године, али су тек 1993. отпочели са демолирањем. Ковлун град је 1994. године срушен и на његово место направљен је Ковлун утврђени парк, али неки артифекти из старог града су остали.
Овако је Ковлун тачно изгледао: