ОЈАДИЛИ МЕЊАЧНИЦЕ ЗА 500.000 ЕВРА: Испод правих новчаница ређали фалсификате!
БЕОГРАД - Група превараната оштетила је за око 60 милиона динара три београдске мењачнице, све по истом сценарију.
Три београдске мењачнице замениле су евре за 60 милиона фалсификованих динара, који су били упаковани као да су из банке.
Очигледно је да је реч о групи која је детаљно осмислила превару. Акција је била координирана, па је све изведено у само једном дану, а да је све припремано детаљно, потврђује чињеница да је огромна количина фалсификованог новца пуштена у промет у истог дана.
Бројали само „коцке“
- Човек који се представио као клијент звао је мењачницу и тврдио да је у банци подигао кредит у динарима, али да жели да новац замени у евре. С мењачем се чак погађао око повољнијег курса евра, највероватније да би све деловало уверљиво - открива Куриров саговорник.
Кад су се договорили око курса, „клијент“ је инсистирао да радник мењачнице дође у банку како би се, због безбедности, трансакција обавила на сигурном. За то време преваранти су се, да не би деловали сумњиво радницима банака, у експозитури заиста распитивали око услова кредита и других услуга. Међутим, кредите нису подизали, већ су с припремљеним фалсификованим новчаницама чекали жртве.
Динари, у апоенима од две и хиљаду динара, били су запаковани у такозваним коцкама, у фолији, с повезом како их пакује банка, и то у износима од милион, два и пет милиона динара, те стога није било сумњиво ништа.
БАНКЕ СНИМИЛЕ ПРЕВАРАНТЕ
Полиција је узела снимке са сигурносних камера из банака које ће бити од велике користи приликом проналажења починиоца.
Трансакције су се одвијале брзо, па су мењачи, верујући да је новац управо подигнут са шалтера банке, бројали само „коцке“. Једном од преварених било је сумњиво што човек ком је мењао велику количину новца није тражио да преброји новац, већ је поверовао на реч да је договорени износ евра предат.
Праве само на врху
Када је радник дошао у мењачницу и распаковао „коцке“, било је већ касно. Преваранти су само на врх ставили праве новчанице, неколико хиљада динара, а све остало били су фалсификати.
Иначе, новчаница од 2.000 динара, на којој је портрет славног научника Милутина Миланковића, најчешће се фалсификује. По учесталости лажирања следе банкноте од 1.000, 500 и најзад 5.000 динара. Та четири апоена, како је наведено, заједно чине 99,7 одсто фалсификата готовог новца.