ОВАКО СУ КИНЕЗИ ИЗВЕСТИЛИ О ДОЛАСКИ СИ ЂИПИНГА У СРБИЈУ: Кина и на Фејсу пратила свог председника (ФОТО)
Председник Кине Си Ђинпинг стигао је у тродневну посету Србији, током које ће се састати са државним врхом наше земље.
Кинески медији су, такође, пренели вест о сусрету свог председника са председником Србије Томиславом Николићем. Ово је прва посета кинеског председника нашој земљи после више од 30 година.
China Xinhua News је на својој страници на Фејсбуку објавила изјаву председника Николића. Иначе, ова страница има више од 6,4 милиона лајкова. Кинеска национална телевизија директно је преносила дочек председника Си Ђинпинга у Београду, а на насловној страни сајта већина вести посвећена је српско-кинеским односима.
Ђинпинг је поручио данас у Београду да је уверен да ће његова посета Србији бити успешна и отворити нову историјску страну развоја односа између Кине и Србије.
- Очекујем да разменим мишљења са лидерима Србије о билатералним односима као и о другим питањима од заједничког интереса и с њима заједно испланирам будући развој наших билатералних односа - поручио је председник Кине у говору на београдском аеродрому “Никола Тесла”, по доласку у тродневну посету Србији.
НИКОЛИЋ СРДАЧНО ДОЧЕКАО ЂИНПИНГА: Могли сте из авиона да видите колико је Србија лепа земља!
Кинеска страна је, како је истакао, спремна да заједно са српском, користећи добар тренд, подиже ниво билатералних односа и практичну сарадњу на још виши ниво и тиме отвори нову ситуацију узајамне користи сарадње, заједничке победе и заједничког развоја.
Си је изразио задовољство због званичне посете, како је навео, “лепој Републици Србији” на позив председника Томислава Николића и пренео најсрдачнији поздрав и најлепше жеље влади и народу Србије, у име владе и народа Кине. Он је навео да је традиционално пријатељство између Кине и Србије, као и њхових народа, издржало историјска искушења турбулентних промена на међународној и домаћој сцени и да “бележи нови сјај из старе традиције”.
ДОЛАЗАК КИНЕСКОГ ЗМАЈА: Зову га "Мали кнез", а влада милијардама
Према његовим речима, билатерални односи Србије и Кине су последњих година, нарочито од 2009. године кад је успостављено стратешко партнерство између две стране, “корачали брзом траком развоја”.
– Међусобна политичка поверења две земеље су учвршћују, а сарадња у области енергетике, изградње саобраћајних инфраструктура и пољопривреде бележе нове сјајне тачке, док је културна размена динамична, а размена људи све интензивнија – рекао је Си.
Си је рекао и да Србија и Кина одржавају комуникацију и координацју у вези са међународним и регионалним питањима и добро сарађују у оквиру успостављања веза и сарадње измејду Кине и централне и источне Европе.