ОВАКО УНИШТАВАМО ЗДРАВЉЕ: Шта се дешава са телом када попијемо газирани сок?
Следећи пут када пожелите чашу газираног сока, двапут размислите.
Иако смо више него добро упознати са чињеницом да газирана пића нису добра за организам, сви волимо да се ''почастимо'' овим слатким грехом.
Ипак, када бисмо детаљно знали шта се тачно дешава у организму након уноса газираног пића, много бисмо ређе посезали за оваквим видом освежења.
Истраживања су показала да се само десет минута након што попијемо чашу газираног сока у организму нађе чак десет кафених кашика шећера, што је доза која је више него довољна за цео дан!
''Код сокова треба разликовати сокове без додатог сећера и сокове (нектар) који уобичајено садрже око 9-11% додатог шећера, а добијају се разблаживањем воћне каше (концентрата), дотеривањем киселости и додавањем шећера. Све анализе, као и декларације газираних пића, указују да су ти производи раствори шећера (сахарозе) са аромама воћа или минималним садржајем воћа'', каже в.д. директора Института за општу и физичку хемију Стеван Благојевић.
Које су последице конзумирања газираних пића?
♦ Истраживања су показала да унос газираних пића утиче на чешће мокрење, због чега организам губи електролите и воду.
♦ Што више газираних пића попијемо, жеднији смо. То се дешава јер организам дехидрира.
♦ Уништавају зубе - газирана пића садрже висок проценат киселина које неповољно утичу на зубну глеђ.
♦ Чаша сока пуног шећера води ка повећању крвног приситска, обољењу срца, дијабетеса и гојазности.
♦ Настају проблеми на кожи - процес гликације смањује производњу колагена.
Шта практично уносимо када пијемо оваква ''освежавајућа безалкохолна пића''?
''Када пијемо оваква пића, уносимо само сензорни осећај који потиче од арома, и енергију шећера сахарозе или глукозно-фруктозног сирупа. Уобичајени садржај сахарозе у грамима за конзумираних 0.5Л је око 50 грама, што је изнад свих препорука'', упозорава Благојевић.
Посебна опасност лежи у томе што уношењем сахарозе само подстичемо жељу за новом дозом и зато готово никад не остајемо на једној чаши газираног пића.
''Кад се сахароза уноси скроз пиће, организам улази у круг у којем покушава да регулише ниво шећера у крви и великом брзином једноставне угљене хидрате претвара у глукозу и складишти је у крвотоку. Лекари кажу да је истина да је глукоза енергија, али количина која се ствара приликом уношења веће количине шећера превелика је за наше уобичајене активности. У тренутку кад је глукоза у крви у већој концентрацији, здрав организам лучи инсулин како би вишак глукозе био апсорбован и на тај начин складишти се маст, што је увод у повећану телесну тежину'', каже Благојевић.
Он додаје да глукоза нестаје из крвотока, а тиме количина шећера у крви нагло пада и тада се, док организам покушава да поврати равнотежу, јавља поновна потреба за глукозом, и опет узимамо нешто слатко.
''Кад овај процес траје годинама, ћелије могу да постану отпорне на инсулин, одностно ствара се инсулинска резистенција, што може да доведе чак и до дијабетеса'', закључује Благојевић.
ЗДРАВО, ЗДРАВЉЕ! Покрени се, продужи живот
Са жељом да се нездраве навике искорене, портал SrbijaDanas.com покренуо је кампању ''ЗДРАВО, ЗДРАВЉЕ! Покрени се, продужи живот'', која ће трајати шест месеци и кроз различите садржаје у вези са здравим навикама, спортом и исхраном имати један циљ – да у Србији расту здрава деца.
Кроз истраживања и теме које се из различитих углова баве здрављем представљаћемо начине да дете остане здраво, како да се правилно храни и начине да се физички активира и заволи спорт.
Наша мисија ће бити да променимо поразну статистику и спречимо развијање темеља за настанак тешких болести које лоша исхрана и физичка неактивност узрокују, али и да укажемо на повољан утицај добрих навика на ментално здравље.