Ове ЧЕТИРИ европске земље вапе за радницима
Узрок недостатку радне снаге различит је од земље до земље.
С мањком радника суочавају се Пољска, Чешка, Словачка и Мађарска. У Чешкој, где је незапосленост пала на 4,5 посто што је уз Немачку најниже у Европи, тамошње удружење послодаваца затражило је од владе помоћ у проналажењу радника за 150.000 радних места, колико ће ове године остати непопуњено.
ДАНИЈЕЛА ЈЕ НАШЛА ПОСАО У ФРАНКФУРТУ: Није вам довољна диплома и није онако како сви причају!
Због раста економије од 4,5 посто у четвртом тромесечју, чешки послодавци траже поједностављивање усељавања радника. Влада има слуха за њихове проблеме јер министар финансија Андреј Бабиш, иначе медијски тајкун, недостатак радника сматра једним од водећих изазова за чешку привреду.
Слична је ситуација и у Пољској чија економија расте по стопи од 3,8 посто. У трећем кварталу пољској привреди је недостајало 73.200 радника, 22 посто више него годину раније, показују подаци Блоомберга.
Просечна годишња плата у Пољској износи 8.222 долара, а многим фирмама једини преостали извор радне снаге је Украјина, истиче Марек Sliwinski, аналитичар тржишта рада у агенцији за запошљавање Work Форце.
Плата 1.500 евра, радника и даље ОЧАЈНИЧКИ траже
Узрок недостатку радне снаге различит је од земље до земље. У Чешкој радника недостаје у свим секторима због брзог раста економије. У Пољској и Мађарској то је цена одласка младих у иностранство, пре свега у Немачку и Велику Британију, у потрази за бољим стандардом.
Словачкој, као највећем произвођачу аутомобила по глави становника, радника највише недостаје у аутомобилској индустрији. Према мишљењу економиста, два су краткорочна решења овог проблема: увоз радне снаге или повећање плата.
Дугорочно, источној Европи требаће нови модел раста који неће бити толико фокусиран на производњу засновану на јефтиној радној снази, преноси Пословни дневник.
ТРАЖЕ ВИШЕ ОД ПОЛА МИЛИОНА РАДНИКА: Најтраженија занимања су...