Ово је највећи потенцијал Србије!
Србија треба више да улаже у коришћење обновљивих извора енергије и повећа свест грађана о значају климастких промена
Тако ће Србија спремно дочекати договоре међународне заједнице у тој области, поручено је на семинару поводом завршетка пројекта "Млади су зелени" у резиденцији амбасадора Немачке у Београду.
Амбасадор Немачке у Београду Аксел Дитман обратио се ђацима и ученицима током завршне дискусије и представљања резултата тог пројекта, подсетивши их да је у току глобална конференција о климатским променама у Паризу где, како је истакао, Србија и Немачка тесно сарађују на "амбициозном пројекту да се постигне договор".
Две земље, додао је он, заједно раде и на смањењу коришћења фосилних горива, повећању употребе обновљивих извора енергије и повећању енергетске ефикасности.
Дитман је истакао да Немачка, из тог разлога, спроводи низ пројеката у Србији међу којима су и пројекти о коришћењу хидроенергије која чини, како је навео, 25 одсто енергије у Србији.
Највећи потенцијал од хидроелектрана и геотермалних извора
Ученик четврте године крагујевачке гимназије Алекса Мићић говорио је о последицама повећања средње глобалне температуре услед употребе фосиних горива чијим се сагоревањем, како је истакао, емитује велика количина угљен-диоксида у атмосферу.
Мићић је додао да пораст глобалне температуре, између осталог, утиче на повећање концетрације водене паре у ваздуху, појаву суша и топлотних таласа, екосистем, повећање броја земљотреса....
Ученица друге године гимназије у Нишу Милица Јорданов истакла је да су обновљиви извори енергије соларна енергија, енергија ветра, хидроенергија, геотермална енергија, биомаса, енергија плиме и осеке и енергија таласа.
- Највећи потенцијал Србија има од коришћења хидроелектрана и геотермалних извора и енергија - закључила је она нагласивши да су то два најјефтнија обновљива извора енергије.
Током трајања пројекта ученици техничких школа и гимназија разговарали су о климатским променама и како оне утичу на околину и зивот људи, ширили су своја знања о одривости биодиверитета током промена у клими, о смањењу емисија угљен-диоксида и заштити животне средине.