Ово никако немојте рећи особи која је изгубила љубимца
Ако сте икада искусили губитак љубимца, онда знате да су бол и туга дубоки и стварни, врло често и неподношљиви. Најчешће се жалост за љубимцем не третира с истим поштовањем и осећањима као када се жали за човеком.
Људи који су изгубили љубимца осећају као да се њихове емоције занемарују од стране пријатеља, колега и чланова прородице каже Керол Болдвин, сертификовани танатолог.
"Када жалимо за љубимцем, ствара се атмосфера да смо луди што болујемо тако дуго и страсно", каже Болдвин.
Туга за љубимцем некада може бити гора од туге за човеком, мисли др Клер Шарп, ветеринарка. "Туга коју људи осећају за љубимцем је идентична а у неким случајевима и јача од губитка одраслог члана породице зато што су наши љубимци прилично беспомоћни због чега ми бринемо за њих", каже Шарп за Huffington Пост.
"Према мом мишљењу овај губитак је сличнији губитку детета", додаје она.
У Америци постоји и линија за помоћ људима који су доживели смрт љубимца коју воде студенти волонтери као додатак саветовалишту. Природне емоције које људи исказују, када изгубе љубимца, јесу бес, кривица и усамљеност као када болују за човеком. Бес и кривица с почетка туговања и могу се јавити и као последица одлуке да се еутаназира љубимац или се власник осећа лоше што није препознао болест љубимца раније.
Туга и усамљеност јављају се у каснијем процесу, када схвате да љубимац који им је сваког дана правио друштво – није више ту.
Људи који никада нису имали љубимца могу да кажу нешто погрешно што чини да се особа осећа лошије. Ево неколико најчешћих фраза:
"То је био само пас"
- Људи коју овако коментаришу не могу да схвате да је љубимац некада, а врло често, много више од љубимца већ и животни сапутник, каже др Болдвин.
"Зашто не набавиш новог?"
Иако особа која ово изговара сигурно не мисли ништа лоше, ово заиста звучи увредљиво.
- Када жени умре муж, не кажемо јој – хајде иди нађи другог, додаје Болдвин.
Напротив, људима који су изгубили љубимца саветујемо да дају себи времена пре него што одлуче да узму новог љубимца, када буду емотивно спремни за нову животињу. Када се нови љубимац не понаша као стари долази до увиђања да не можете вратити умрлог љубимца и да сте направили велику грешку, каже она.
"Како то да га још ниси преболела"
Туга је индивидуална ствар. Осећања и то колико трају су различити од особе до особе. Због тога је безвезе давати овакве коментаре и имплицирати да нешто није у реду с особом зато што је још тужна.
"Па знали смо да пси не живе као и људи" или "Знао си да је болестан и шта ће да се деси"
Иако то људи знају, у дубини душе надају се да ће њихова животиња живети дуго. Подсећање на такве ствари када сте у великој тузи никако не помаже, мисли Шарп. Тако нешто се не говори када умре човек па није прикладно да се говори ни за љубимце.
"Да ли је могуће да ти треба психолог/психијатар да преболиш љубимца?"
Нема ништа лоше у томе да потражите професионалну помоћ због патње за љубимце. Заправо то је врло нормално ако осећате велику тугу и тешко вам је да крене даље.