ОВО СИГУРНО НИСТЕ ЗНАЛИ: Зашто су авиони стари 20 година безбеднији од нових
Модерни авиони се лако могу хаковати, па се на тај начин може и преузети контрола над њима, чак и ако је хакер на тлу, стоји у најновијем извештају владине Службе за контролу финансија у јавној управи Уједињених Нација.
"Модерне комуникационе технологије, укључујући и ИП повезаност, све више се користе у систему лета, чиме се повећава ризик од тога да неовлашћени појединци приступе систему и доведу летелицу у опасност", пише у извештају.
Модерни ваздухопловни систем користи ИП мреже за комуникацију, а ако је само један од система који су повезани на ИП мрежу угрожен, то може негативно да утиче и на друге системе у мрежи.
У извештају не пише како хаковање може да се изведе, али пише да је систем контроле лета вишеструко обезбеђен.
Осим тога, постоји и могућност физичке конекције, где путник помоћу УСБ уређаја може да се повеже са системом авиона. Али у извештају пише и то да постоје начини да се данашњи авиони изборе са претњама тог типа.
Старији авиони не зависе толико од интернета, па су самим тим авиони стари до 20 година сигурнији од новијих. Зато авио-компаније треба да пораде на овим слабостима и уклоне све могуће претње.
"Постоји више навигацијских система који су доступни пилотима, а промене које се направе у систему могу се направити без прегледа и одобрења пилота. Зато додатно треба поредити на сигурности ваздухопловних операција", стоји у извештају.
Погледајте и: