ПАЗИТЕ КАКО ПАКУЈЕТЕ: У саобраћајној несрећи, пртљаг може да буде СМРТОНОСАН!
Безбедност путовања треба да вам буде на првом месту.
Већина ће се сагласити са тим да је породично путовање колима угодније него аутобусом или возом. Брже је и удобније, а можете и сами да организујете своје време и одредите тренутак поласка, паузе, путању и остале детаље. Уз све ово неопходно је предузети и мере опреза, којег никада није доста.
Мада се надамо да сте тога већ добрано свесни, није на одмет изнова и изнова напомињати да сви путници морају бити везани сигурносним појасевима, а да се деца морају превозити у посебним додатним седиштима. И мада су овога вероватно сви већ свесни, возачи често занемарују опасност која вреба од пртљага који се налази у колима. У велики пртљажник, кофери и остале ситнице само се натрпају без пуно пажње.
Погледајте ОВДЕ како је луди Рус направио хаварију на влажном путу, и то скупим Ламгоргинијем!
Међутим, у случају саобраћане незгоде, пртљаг може да буде итекако опасан. Треба имати у виду да тешки предмети који приликом судара могу да улете из пртљажника у кабину могу да буду ни мање ни више него смртоносни. Приликом летења због убрзања, њихов ударац добија на снази, па је више него пожељно спаковати их тако да се кобан исход у оваквим ситуацијама спречи.
Тешке и гломазне комаде пртљага треба стављати на дно пртљажника и по могућству их чврсто нагурати до наслона задњег седишта да би се смањила опасност од њиховог улетања у кабину. Лакше и ситније предмете треба спаковати тако да испуњавају празан простор између крупнијих, а све треба сабити тако да има што мање "луфта" и могућности да се пртљаг помера. Трпање ствари изнад висине задњег седишта треба избегавати по сваку цену. Није лоше ни причврстити ствари посебним каишевима.
Осим свега овога, није лоше да се информишете код упућених и прилагодите притисак ваздуха у гумама оптерећењу аутомобила. Најзад, уколико имате превише ствари, које не могу лепо и безбедно да се спакују, није лоше да размислите о врло практичним кровним пртљажницима.