ПАЖЊА: Како трговци продају робу којој истиче рок трајања?
Потрошачи се често жале да су производи које су купили на комад или на меру заправо артикли којима истиче или је већ истекао рок трајања.
Милош Марковић из Београда је посумњао да се у једној продавници продаје "Манчмелоу" коме истиче рок употребе, јер су га уместо у паковању продавали на комад.
,,Желео сам да видим како га на каси куцају. Наменски је купљен због тога и добио сам заиста фискални рачун за манчмелоу један комад 1 пута 11, 90 динара“, каже Милош.
Милош каже да га је посебно забринуло то што на производу није било стандардних података.
,,Сваки производ који сам ја до сад у животу куповао увек има неку декларацију. Ви кад купите "Манчмелоу" на комад, такав податак немате уопште“, наводи он.
Прочитајте и:
Милош наводи да се обратио представницима тог трговинсог ланца у вези са продајом овог колача на комад, али је, како каже, добио одговор да то раде и други трговци. Милош тврди да је онда контактирао и произвођача Манчмелоу, Jaffa доо Црвенку, и питао да ли је предвиђено да се ова посластица продаје на комад.
,,Они су рекли не, таман посла, људи могу да се отрују ако је производу прошао рок“, каже Милош а преноси Потрошачки саветник.
,,Jaffa ДОО не ставља у промет Манч ,на комад’ тј. немамо паковање једног комада Манчмелоу бисквита са декларацијом“, саопштено је из ове фирме.
Одговор надлежних
Када трговац продаје производ на комад, а произвођач то није предвидео, како наводе из Министарства пољопривреде, ,,свако то појединачно паковање производа се третира као упаковани производ и мора да испуњава све неопходне захтеве које тражи Правилник о декларисању, означавању и рекламирању хране“.
Уколико пак то појединачно паковање нема декларацију ,,одговорност је на ономе ко то збирно паковање отвара и продаје појединачно паковање које није декларисано у складу са Правилником о декларисању“.
То значи да је трговац дужан да декларише свако појединачно паковање, иначе не сме да га продаје на тај начин.
Савет
Због чињенице да потрошачи тешко могу да докажу да су им продати прехрамбени производи којима је истекао рок, треба избегавати куповину артикала на комад, ако се они уобичајено продају у већим паковањима.
Такође, ако је неки производ на акцији, увек треба проверити његов рок употребе. Значајан проценат артикала на попусту је на акцијској продаји управо због тога што им истиче рок употребе, саветују из Потрошачког саветника.
Прочитајте и: