Пет великих пљачки чији плен није пронађен
Доказ да, барем приближно, савршени злочин ипак постоји.
Дијаманти, новац, уметничка дела... све процењено на више милиона долара, нестало без трага и гласа. Ево како су се одвиле најпознатије пљачке на свету.
1. Близанци који су имали савршен алиби – 5 милиона долара
25. Фебруара 2009. године тројица маскираних разбојника су провалила у Кауфхаус Дес Вестенс, другу по величини робну кућу у Европи. Помоћу конопца и мердевина, опљачкали су главни спрат без активирања сензора или аларма.
Али, десило се нешто што је можда била фатална грешка, или ипак део генијалног плана – оставили су иза себе једну рукавицу. ДНК пронађен на рукавици припадао је двојици људи: једнојајчаним близанцима. Немачки закон захтева да свака особа мора бити појединачно осуђена, а пошто је њихов ДНК готово идентичан, морали су их пустити обојицу. Трећег разбојника никада нису пронашли.
2. Најпознатија крађа дијаманата на свету – 100 милиона долара
Највећа крађа дијаманата на свету десила се на најневероватнијем месту – непробојном и најзаштићенијем трезору на свету који се налази у Антверпену, у Белгији. Трезор је био заштићен бравом са 100 милиона могућих комбинација, као и топлотним сензорима, сензорима покрета, радаром, магнетским пољима и чуварима.
Још увек није јасно како су лопови успели да уђу у трезор, отворе све сефове који су се налазили у њему и побегну са скупоценим дијамантима. Дијаманти никада нису пронађени.
3. Хери Винстон пљачка - 108 милиона долара
4. децембра 2008. године, четворица пљачкаша, од којих су тројица били прерушени у жене, шармантно су ушли у познату паришку златару непосредно пре затварања.
Када су већ били унутра, запретили су ручном гранатом и започели пљачку. Мање од 15 минута касније побегли су са дијамантима, рубинима и смарагдима чија се вредност процењује на 108 милиона долара.
Иако никада није потврђено, истражитељи верују да је ово било дело злогласне криминалне групе Пинк Panthers, одговорне за 132 милиона долара у пљачкама широм света.
4. Крађа уметничких дела у Гарднер музеју – 300 милиона долара
18. марта 1990. године, дан након празника св. Патрика, полицајци су стигли на врата Исабела Stjuarrt Гарднер музеја у Бостону, тврдећи да су примили позив о узнемиравању реда. Кршећи протокол, стражар их је пустио унутра, а један од полицајаца је рекао да има налог за хапшење стражара, због чега је овај напустио своје радно место.
До сада сте вероватно схватили да су полицајци заправо били маскирани лопови. Ставили су лисице на несрећног стражара и наредили му да позове и остале стражаре из музеја, које су такође наводно ухапсили.
Лопови су побегли са 13 слика, укључујући и ремек дела Рембранта, Вермера, и Дегаса, вредна око 300 милиона долара. До данашњег дана, нико није ухапшен, нити су слике икада пронађене.
5. Крађа Такер крста – непроцењиво
Такер крст, назван по рониоцу Такеру који је и пронашао крст на дну океана, био је 22-каратни златни крст са уграђеним блиставим зеленим смарагдима и сматра се непроцењивим. Ипак, Такер је продао крст Влади Бермуда за необјављену суму, наводи opusteno.rs.
1975. године, крст је требало да се премести у Бермудски музеј уметности, где би био приказан краљици Елизабети ИИ. Нико не зна када и како, али током ове транзиције, лопов је заменио оригинални крст са јефтином пластичном репликом.
Претпоставља се да је овај непроцењиви артефакт са историјском важности истопљен и продан на црном тржишту.