ПЕТРИЧ: Договор са Приштином убрзаће пут Србији у ЕУ
БЕЧ - Србија, чини се, је посебно мотивисана под новом владом премијера Александра Вучића да корача путем ка ЕУ, оценио је данас у Бечу шеф Представништва Европске комисије у Аустрији Јохан Солгрубер, додавши да Унија није потпуна без свих земаља западног Балкана.
"Европа ће бити потпуна тек када све земље западног Балкана и Албанија буду чланице ЕУ“, подвукао је он на панелу "Србија на европском путу“ у оквиру конференције "Бечки економски разговори" Бечког економског форума (ВЕФ).
Бивши високи представник међународне заједнице у Босни и Херцеговини Волфганг Петрич оценио је да је Србија данас главни фактор стабилности и предвидивости у региону.
Такође је указао, поред спровођења неопходних реформи, на значај Бриселског дијалога на путу ка ЕУ, додајући да би договор са Приштином значајно допринео убрзању пута у Унију.
Петрич је истакао да Поглавље 35 захтева нормализацију односа Београда и Приштине, на чему се ради и што ће остати тема.
Србија је направила велики напредак у многим пољима у протеклом периоду, констатовао је он, наводећи да су предузете бројне мере, како по питању Косова, тако и привреде.
Историјско приближавање Београда и Приштине је неповратно, подвукао је некадашњи изасланик ЕУ за Косово и нагласио да је битно наћи решење за питање граница у региону.
Када је реч о Берлинском процесу и самиту у Бечу крајем августа он је указао да су Србија и Албанија предузеле важне кораке како би представиле заједничке пројекте од регионалног значаја.
Бечки самит, према његовим речима, допринеће да регион напредује брже ка ЕУ.
Фрустрација због "штапа и шаргарепе"
Бивши министар за међународне економске односе Милан Париводић указао је да је српска влада покренула дипломатску офанзиву која је допринела промени међународног положаја Србије.
Он је нагласио да је премијер посетио све најважније главне градове Европе, али и САД, те да су у Београду боравили високи међународни званичници, посебно подвукавши посету кинеског премијера.
"Не постоји амбивалентност Србије по питању чланства у ЕУ", подвукао је Париводић.
Србија је, према његовим речима, спремна и одлучна да отвори поглавља са ЕУ и тренутно постоји фрустрација што до тога још није дошло, јер је присутан осећај примене принципа "штапа и шаргарепе".
Он је рекао да су велика очекивања у Србији да се поглавља отворе до краја ове године, те додао да се за то очигледно снажно залаже министар иностраних послова Аустрије Себастијан Курц.
Српска влада, указао је Париводић, прави огромне напоре у испуњавању својих обавеза, укључујући дијалог са Косовом и сарадње са регионом.
Париводић је оценио да је политика диверзификације енергетског снабдевања наишла на одлично прихватање на западу, а представља јасну промену досадашње енергетске политике.
Такође је констатовао да је влада спровела значајну фискалну консолидацију, уз болне мере, које су дале резултате у првих шест месеци. С тим у вези је нагласио да је, за разлику од ранијих година, привреда у жижи интересовања Србије, што је радикална промена.
Даље је поздравио владину политику продаје Телекома, према којој није битна најбоља цена, већ добијање најбољег партнера.
Секретар за међурегионалну сарадњу у војвођанској влади Бранислав Бугарски подвукао је да будућност Србије зависи од будућности ЕУ. "Та европска будућност веома ће се брзо одразити на стање у региону", објаснио је он.
Циљ свих је да се живи заједно у миру, усмерени ка благостању, нагласио је Бугарски, додајући да је Војводина по томе, али и по броју мањина Европа у малом.
За побољшање неправедно лошег имиџа
На панелу су своја искуства у пословању у Србији представили привредници.
Томас Ханедер из „ТПА Хорват“ казао је да његова компанија има одлично искуство, и да му се чини да Србија треба да поради на побољшању лошијег имиџа у пословном свету који неправедно има.
Он је похвалио усвајање новог закона о раду, грађевинарству и другим мерама предузетих у циљу побољшања пословног окружења.
Власник немачке компаније „Вестнер“ Симон Вестнер рекао је да је одлука о отварању послова на Балкану пала на Србију јер се уклапа добро у област модернизације и поправљања лифтова, а и због доброг пословног окружења.
Директор компаније „КоЦоС“ Жељко Бобар, иначе вршилац дужности Клуба српских привредника у Аустрији, указао је да у Аустрији постоји велики број српских бизнисмена.
Он је, наводећи да је његова фирма добар пример сарадње, рекао да би предузетници заинтересовани за инвестиције у Србији могли да се консултују са српским предузетницима у Аустрији.
Прочитајте и: