Питић: У новој влади нема простора за грешке
БЕОГРАД - Професор Факултета за економију, финансије и администрацију Горан Питић изјавио је да нова Влада Србије има услова да буде реформска и да нема право на грешку.
"Након дуго времена створени су услови да неко може да донесе бескомпромисне одлуке, односно да не мора да попушта другим партијама. Али, питање је да ли ће морати да прави компромис са својом партијом. То је највећи проблем за оне који улазе у нови реформски захват", казао је Питић у интервјуу за "Магазин Бизнис".
Питић који је и председник Управног одбора Сосијете женерал банке, а био је министар за економске односе са иностранством у влади Зорана Ђинђића, сматра да за нову Владу Србије "нема простора за грешке".
"Немају права на грешку они који спроводе реформе. Грађанима Србије је већ мука од плејаде политичара који су много обећавали, а онда нестајали у неким својим моралним суновратима. Ово је игра морала, кредибилитета, поверења и игра отварања личних потенцијала за које сам убеђен да постоје у Србији, али су годинама потискивани", рекао је он.
Питић је истакао да је највећи проблем Србије висока незапосленост, чије решавање види у привредном расту и додао да се "међурешења налазе у субвенцијама и пореским стимулацијама".
"Нема вештачких наћина за решавање проблема незапослености, него активирање оних потенцијала које држава и привреда имају", рекао је Питић, и додао да је последњих 15 година била спутана предузетничка иницијатива, а знање није било довољно цењено.
Говорећи о реформама на дуже стазе, он је навео да је кључно утврдити шта је "генератор дугорочно одрживог раста бруто домаћег производа".
Питић сматра да треба "да се сачини озбиљан инвентар државних ресурса и разграничи шта јој треба, а шта не треба за управљање".
Прецизирао је да је, поред осталог, потребно утврдити колико државних банака има и да ли су потребне, да се види на шта се троши новац јавних предузећа, колика је администрација потребна држави. Како је додао, треба почети и професионализацију јавних предузећа, али и активирати предузетнички потенцијал и омогућити "старт ап"
финасирање и оформити гарантни фонд за финансирање малих и средњих предузећа.
Потребно је спровести и фискалну консолидацију, вратити део скупих кредита да би се смањило оптерећење због камата, али и реформисати пореске службе како би се ефикасно прикупљали порези.
За Питића ће први резултат нове владе бити избор људи који ће спроводити реформе.
"Када видимо ко су људи који ће стварати нове услове за опоравак привреде и економије, моћи ћемо да видимо да ли ће се нешто урадити", истакао је он.
По његовом мишљењу други резултат је стварање тимова, а прва три месеца рада нове владе треба очекивати концепт реструктурисања предузећа, нове законе, како користити субвенције и ребаланс буџета.
"То су први потези, а први резултати се могу очекивати у стварању бољег институционалног окружења и стварању услова за запошљавање. Овога пута нема краткорочних победника. Ово није влада која ће да заблиста у кратком року а да сви буду задовољни. Главни резултат ће бити ако пореметимо оне који су успавани на својим позицијама", закључио је Питић.