Нарко кланови добијају конкурента: Војска ће узгајати марихуану!
Италија је прошле године легализовала употребу марихуане у медицинске сврхе, али се због високе цене у апотеци мало људи пријавило. Сада је влада нашла решење - узгајаће је војска.
Лабораторија у војном комплексу у Фиренци ће од следеће године узгајати канабис за италијански здравствени систем у експерименту за који влада каже да ће пацијентима пружити безбедну, легалну и приуштиву марихуану.
Нове војне залихе би омогућиле влади да снизи цену за потрошаче, који сада за марихуану која се званично увози из Холандије у апотеци морају да плаћају до десет пута више него што би дали локалном дилеру на улици.
Очекује се да регионалне здравствене власти понуде марихуану квалификованим пацијентима јефтино или бесплатно, истискујући из посла дилере повезане са мафијом. Да ли ће се пријавити велики број људи, зависи од културолошких фактора у католичкој држави са историјском стигмом против употребе дроге, наводи Ројтерс.
Око 60 км од Венеције, главни италијански експерт за канабис, агроном Ђанпаоло Граси, покушава да узгоји савршену биљку канабиса на фарми од 70 хектара, једином месту у земљи где је одобрено узгајање марихуане на отвореном са више од 0,2 одсто психоактивне супстанце THC.
Очекује се да његова врста, која цвета и у затвореном под јаким лампама и иза блиндираних врата, буде узгајана у фирентинској војној лабораторији, која већ производи такозване „орпхан другс“ за лечење ретких болести.
Око Грасијеве фарме је постављена висока ограда са бодљикавом жицом на врху, а цела област је покривена камерама. Ројтерс пише да је тај софистицирани систем инсталиран пре неколико година као заштита од лопова који су упадали на фарму и крали биљке.
Италија, земља конопље
До 1960-их година, Италија је била земља конопље, где се једна врста канабиса вековима узгајала за производњу канапа, платна и папира.
Овај 57-годишњи истраживач се радо сећа поља конопље из своје младости. Касније га је као научника фасцинирала разноврсност њене примене.
Граси од 2002. експериментише са око 330 различитих врста медицинског канабиса, који се миленијумима користио против болова и болести док није забрањен у већем делу света у 20. вијеку.
План за војну марихуану се и даље дефинише као „пилот пројекат“ и још нису разрађени детаљи о томе ко ће се квалификовати за лечење.
Италијански званичници су јасно ставили до знања да не планирају да седе пример Сједињених Држава, где је након закона о медицинској марихуани уследила несметана производња траве у неким државама, и за рекреациону употребу.
Италија жели да осигура да „лечење људи не постане изговор за ширење употребе те супстанце“, рекао је сенатор Карло Ђованарди, истакнути католички активиста против наркотика. Додао је да би легализација довела до „друштва зомбија“.
Због бирократске процедуре добијања увозне дозволе, гарантовања чистоће и надгледања продаје, грам легалног канабиса из Холандије сада кошта око 38 еура у италијанским апотекама, а илегалног на улици само пет еура.
Чак и када га лекар препише, држава не покрива трошкове, који би за типичног пацијента могли досећи око хиљаду еура месечно.
Министарка здравља Беатриче Лоренцин је рекла да ће се то променити када почне војна производња. Војска би требало да буде у могућности да производи марихуану по довољно високом стандарду да задовољи регулаторе за мање од пола цене по којој је увози, што би влади омогућило да је понуди пацијентима по субвенционираној цени.
Министарка је на конференцији за новинаре прошлог месеца, објављујући војни пројекат, рекла да ће на регионалним владама, које управљају савезним системом здравства, бити да одлуче колико ћа наплаћивати пацијентима.
До сада је, како пише Ројтерс, око половина од 20 италијанских регија обећала да неће наплаћивати марихуану.
Не постоје званичне процене колико особа би могло користити марихуану у Итаљи када постане бесплатна, или довољно јефтина да се надмеће са илегалном. Ако би се пријавили сви који би од ње могли имати користи, могли би их бити милиони, сматра агроном Граси.
Неки, ипак, нису сигурни да је нестала стигма у вези са конзумирањем наркотика. Франческо Крестани, анестезиолог и председник италијанског Удружења за медицински канабис, предвиђа да ће бити хиљаде корисника због опреза унутар те медицинске заједнице и зато што се марихуана генерално преписује тек након што пацијент више не реагује на друге лекове.
Канабис „је веома делотворан лек, али пошто је и наркотик увек постоји страх од употребе," каже Умберто Веронези, бивши министар здравља и један од најпознатијих италијанских лекара за канцер. „Иста ситуација је била са морфијумом, који годинама нико није хтио да препише пацијентима коју су се мучили.“
Закони против марихуне у Италији су строги. За кривично дело продаје и узгајања канабиса запрећена је затворска казна. Папа Фрањо се противи „свакој врсти употребе дроге“, укључујући марихуану.
Граси сматра да је стављање производње марихуане под војну безбедност „логично рјешење“ политичког проблема. „Неке политичке одлуке су везане за католички менталитет земље. Овако ће узгајање медицинског канабиса бити прихватљиво за свакога.“