ПЉУШТЕ ОПТУЖБЕ У БИХ, А ОСТАВКЕ? Шта ће бити са човеком одговорним за напад на Вучића?
Министар безбедности Босне и Херцеговине Драган Мектић очекује да ће Независни одбор Парламентарне скупштине БиХ прихватити његову иницијативу за смену директора Дирекције за координацију полицијских тела БиХ Мирсада Вилића, због пропуста који су 11. јула у Поточарима довели до напада на српског премијера Александра Вучића.
Мектић ту полицијску агенцију сматра најодговорнијом за пропусте током обезбеђивања скупа поводом обележавања 20. годишњице злочина у Сребреници.
Сви сагласни да се утврди одговорност за напад
Министар безбедности БиХ подсећа да су након догађаја у Поточарима сви били сагласни да треба да се утврди одговорност оних који су напали Вучића, али и оних полицијских агенција које су обезбеђивале скуп, с обзиром да и оне сносе део одговорности за безбедносне пропусте.
Иницијативу за смену Вилића, Мектић је покренуо и раније, што је јуче потврдио и председавајући Независног одбора Жико Крунић, пошто је дискусија о Поточарима делимично започета још на претпоследњој седници Одбора.
Независни одбор је ту иницијативу тада оценио преурањеном, али Мектић не сматра тако и каже да би иницијатива за њега била преурањена да ју је поднео пре самог догађаја.
Подвукао је да је Министарство безбедности сачинило информацију у којој су анализирани сви аспекти догађаја из Поточара и на основу тих чињеница и извештаја агенција констатовано је да је Дирекција за координацију полицијских тела била најодговорнија за обезбеђење тог скупа.
"У извештају сам навео да су почињени груби и неодговорни пропусти које је починила Дирекција, али и Државна агенција за истраге и заштиту (СИПА) која је поново одбила да се одазове позиву за осигурање скупа путем своје Јединице за специјалну подршку", наглашава Мектић.
Сви груби пропусти Дирекције, како их министар назива, прецизно су набројани у информацији која ће се наћи и пред Саветом министара и пред парламентом БиХ.
Мектић ће инсистирати на одговорности
"Смену сам затражио јер сам се водио принципом да се једном поштено сноси одговорност за пропуст који се догодио. Мевлид Јашаревић је 40 минута пуцао испред зграде Амбасаде Сједињених Америчких Држава, док су се они договарали ко је надлежан. Све се завршило бруком и срамотом. Низ је таквих догађаја", сматра Мектић.
Најавио је да ће инсистирати на одговорности и нагласио да ниједан руководилац полицијске агенције нема право на овакве грешке.
Како је јуче речено, Независни одбор добио је од министра безбедности одговарајуће материјале који захтевају и одређени степен тајности и посебну процедуру упознавања, па је закључено да се сви чланови Независног одбора према важећим процедурама упознају о тим материјалима.
То би требало да буде учињено током ове седмице, а нова седница Одбора заказана је за 24. аугуст када ће се поново отворити дискусија о предлозима ресорног министра.
Први заменик председавајућег Независног одбора Енес Обралија навео је, међутим, да је преурањено доносити закључак о томе да ли је потребна смена Вилића јер, како каже, то питање треба сагледати са свих аспеката и донети одлуку, па ће тек када се упозна са материјалима моћи да изнесе свој став.
Додик осудио институције БиХ
Председник Републике Српске Милорад Додик поновио је данас да Суд и Тужилаштво Босне и Херцеговине нису заинтересовани да се реши случај напада на српског премијера у Поточарима јер су то, како је нагласио, институције политичке манипулације, а не правде.
Додик подсећа да је одмах након напада рекао да ће се, ако истрагу буду спроводиле надлежне институције Српске, доћи до разоткривања мотива и разлога покушаја убиства српског премијера - и оних који су то реализовали и оних који су организовали.
"Тада сам, такође, рекао и да ако се то пренесе на ниво БиХ, од те истраге нема ништа. Управо то се и десило. Нема заинтересованости, воље ни жеље да овај случај буде решен. И Суд и Тужилаштво никада нису били институције правде, него институције политичких манипулација", сматра ентитетски председник.
Због напада на Вучића 21. јула Агенција за истраге и заштиту БиХ привела је Алмира Мердића, Фахира Хаџана, Мују Диздаревића и Елведина Химзића из Тешња, али су они након саслушања пуштени на слободу.