ПО БАБУ И ПО СТРИЧЕВИМА: Већина тужилаца сматра да на њихов избор утичу политичари, рођаци и тајкуни
Готово 70 одсто тужилаца у Србији сматра да се избори управо за ту функцију одвијају уз утицаје политичара, рођака, пријатеља и интересних група, али се залажу за отклањање свих утицаја на њихов интегритет и рад, као и измене закона о Државном већу тужилаца које би такође допринеле том циљу.
Према истраживању ЦЕСИД-а које је данас представљено на конференцији за новнаре Удружења тужилаца Србије, 47 одсто анкетираних сматра да су утицаји политичких странака утицали на изборе тужилаца.
Њих 13 одсто сматра да су приликом избора тужилаца допринос дале пријатељске и рођачке везе, три одсто испитаника да су се у избор мешале интересне групе (тајкунсе, привредне, криминалне...), док 37 одсто мисли да је за избор било пресудно знање и ауторитет тужиоца.
Истраживање је, према речима председника Удружења тужилаца Горана Илића, репрезентативно и спроведено је анкетирањем 521 тужиоца и заменика тужилаца.
Илић је указао да су тужиоци реформу из 2009. оценили као лошу, а сматрају да стање није поправљено ни променама 2012. године.
Тужиоци су такође показали неповерење према ДВТ-у , телу које треба да их представља и које је највиши орган у систему тужилаштва у Србији, додао је Илић и нагласио да се Удружење залаже да измене закона којима ће се тај обезбедтити независност и заштити самосталност у раду тог органа.
Секретар Државног већа тужилаца Томо Зорић рекао је да ће то тело заједно са удружењем тражити најбоља решења и истакао да су интегритет и независност најважнији за деловање јавног тужилаштва.