Побуна медицинског особља у Гвантанаму
КУБА - Први пут у историји америчког затвора на Куби један припадник војске САД одбио је да присилно храни притворенике, називајући ову праксу криминалним делом.
Неименовани медицински техничар се, како је открила једна британска хуманитарна огранизација, побунио против радне обавезе да силом увуче цевчицу са храном кроз нос и грло затвореника који штрајкују глађу. "Гардијан" преноси да је припадник америчке војске ову праксу окарактерисао као кривично дело, поручујући старешинама да више не жели у томе да учествује.
"Он је херој и требало би да му дозволе да се о затвореницима брине на начин који је етички прихватљив", објашњава Кери Крајдер из организације "Риприв". "Ово захтева праву храброст. Одбити програм присилног храњења је историјски корак И веома снажна порука. Ми смо заиста запањени."
Грег Џулијан, један од представника за медије америчке војске, потврдио је за лондонски дневник да се побуна догодила, да је техничар распоређен на друге послове у Гвантанаму као и да је ово први пут да је неко од медицинског особља одбио спорни третман осумњичених за тероризам. Чувари бране ову изузетно болну и понижавајућу процедуру речима да је то једини начин да затворенике спасу изгладњивања.
Судија је наложио чуварима да одмах престану да осумњиченима наносе ову непотребну патњу али је касније преиначио одлуку да војска нема другог начина да унесрећене спасе смрти, наводи "Политика".
Програм је почео да се примењује 2006. године након масовног штрајка глађу. Нови талас кренуо је прошле године и процењује се да је захватио око сто људи. Групе за заштиту људских права годинама су узалуд позивале лекаре и техничаре да не прибегавају овој методи.
Последњи апел недавно је упутио председник Америчке медицинске асоцијације који је у тексту у једном стручном часопису поручио медицинском особљу војске у Гвантанаму да престану да буду саучесници у пракси која крши основне етичке вредности.