ПОЧЕЛО ЈЕ РУШЕЊЕ БРИКС-а: На чело Бразила постављен амерички човек
Рећи да се Бразил суочава са великим изазовима после опозива председнице Дилме Русеф би било потцењивање.
Након жустре дебате до дубоко у ноћ, бразилски Сенат је средином прошле недеље гласао за опозив председнице Дилме Русеф због наводних малверзација са буџетом, лако прешавши 41 глас потребан да тај предлог прође. Такав исход био је очекиван, јер је већ постојала неопходна већина да би се процес опозива уопште и покренуо пред паламентом.
Гласањем је Русеф аутоматски суспендована са фунцкије председника Бразила, а ту функцију ће до краја мандата обављати подпредседник Мишел Темер.
Оно што пара очи у целом овом поступку није сама институција опозива председника државе, ако је исти кршио закон, већ чињеница да су је у Бразилу извели људи који се и сами сумњиче да су кршили закон. Чак 60 одсто Сената налази се под истрагом због неке врсте криминалног понашања.
Ова МАПА је доказ да ће Арктик бити следеће велико светско РАТИШТЕ!
"Transparency Бразил" већ неко време упозорава да су и чланови Темереове странке повезивани са многим корупционашким скандалима и да је одређен број њих под истрагом. Штавише, највише политичара под истрагом је управо из ове партије, која је најгласније водила кампању за опозив председнице Русеф, а Мишел Темер помињан је као један од оних који су примили милионски мито у афери везаној за нафтну компанију "Петробрас".
Зато када Русеф и њене присталице тврде да је у Бразилу изведен "пуч" то не треба одбацити тек као пуки покушај одбране власти.
Коме се бразилска власт замерила?
Бразил је једна од најмоћнијих држава Јужне Америке која је у једном тренутку била шеста економија света. Експанзији Бразила умногоме је допринела нафта. Од 2010. године Бразил постаје највећи произвођач нафте у Јужној Америци, с обимом производње на нивоу Ирака. Међутим, због вештачког обарања цена нафте на светском тржишту, економска моћ Бразила је почела да опада, што је и довело до економске кризе која данас изједа тамошње друштво.
Бразил је такође једна од држава оснивача БРИКС-а, економско-политичког савеза Бразила, Русије, Индије, Кине и Јужноафричке Републике, који је прошле године основао своју развојну банку на чијој званичној интернет страници стоји да је "алтернатива постојећој Светској банци и ММФ-у", тј. западним структурама моћи.
РУСИЈА НА СИРИЈСКОМ РАСКРШЋУ: Колико се Москви исплати савезништво с Курдима?
Можда и више од тога, Бразил је једина земља Америке која ја имала све предуслове да буде конкуренција САД, изјавио је недавно Џорџ Фридман, оснивач Стратфора, компаније за стратешка предвиђања коју многи називају "ЦИА из сенке".
- Постоји само једна латиноамеричка земља с потенцијалом да се појави као конкуренција Сједињеним Америчким Државама са својим властитим правом, а то је Бразил - тврди Фридман. Његова предвиђања за Бразил можете прочитати на ОВОМ линку.
Амерички шпијун постао председник
Мало тога се деси у свету, а да САД о томе нису обавештене. Alli, постоји сумња да су директно радиле да се смена власти у Бразилу догоди, а јавно, наравно, одбијајући сваку везу. Наиме, пре неколико недеља, предводник опозива у Сенату Алоисио Нунес дошао је у САД где се састао са Високим званичником америчког Стејт департмента, Томасом Шаноном, који је познат по томе да је био укључен у помагање других државних удара у региону (попут оног у Хондурасу 2009. године). Реч је о бившем амбасадору САД у Бразилу и трећем човеку Стејт департмента који о овом питању и саветује америчку владу.
Шанон је могао да одбије сусрет са лидером опозива, али се ипак састао са њим док је процес против Русеф увелико трајао чиме је показао да Американци и те како "имају својих фаворита", али и да даљег експонирања владе од тога неће бити ради задржавања привида неутралности.
А ко је амерички фаворит, открио је Викиликс. У питању је био нови председник Бразила, Мишел Темер, бивши доушник америчке обавештајне службе при амбасади САД. Сајт је објавио два телеграма из 2006. године које је он послао Американцима под ознаком "осетљиво".
Brasil's new пресидент #Temer was ан embassy информант фор УС intelligence, military https://t.co/3l2eUdiqvy pic.twitter.com/IUuUgHYd1e— WikiLeaks (@wikileaks) May 13, 2016
Са председником у Бразилу, осетљивиим на америчке жеље, Вашингтон осигурава своју позицију као неприкословени "владар Америка", који уједно може да нанесе велику штету настојањима Русије, Кине и других да које кроз институције попут БРИКС-а раде на стварању мултиполарног света. Нема већ америчког ударца за БРИКС него изостајње моћног Бразила, што би и у имену организације оставило горак укус - од БРИКС-а постао би "РИКС", односно у преводу са енглеског - "смрди".
НАТО ГЕНЕРАЛИ ПРИЗНАЛИ: Руска војска ће ПРЕГАЗИТИ нашу одбрану за мање од 48 сати
Но, није све завршено. Дилма Русеф је најавила борбу и после опозива. Сенат сада има 180 дана да је осуди тј. докаже да је прекршила закон пре него што и званично буде одстрањена са функције. А како се натполовична већина сенатора налази под некон врстом истраге, овај процес ће бити све само не незанимљив.
Рећи да се Бразил у наредном периоду суочава са великим изазовима после опозива председнице Дилме Русеф би било подцењивање. За добробит нације од 200 милиона, као и многих држава чије економије зависе од опоравка бразилске државе, остаје нада да ће се овај јужноамерички гигант извући.