Почиње предизборна кампања у Британији
Британски премијер Дејвид Камерон затражиће данас од краљице Елизабете II да распусти парламент, чиме и формално отпочиње кампања пред опште изборе у Британији, који спадају у ред најнепредвидљивијих у последњим деценијама.
Дан одржавања избора, 7. мај, одређен је још 2010. године када је Камерон оформио коалицију са центристичким либералним демократама, а кампања "ври" већ месецима.
И Камерон, лидер владајуће Конзервативне партије, и његов противник, лидер опозиционих лабуриста Ед Милибенд, већ су поставили своје борбене линије за мегдан 7. маја, фокусирајући се на економију и Националну здравствену службу (НХС) која је под државном управом.
Конзервативци десног центра, који истичу да је њихов програм штедње спасао Британију рецесије и драстично снизио дефицит, покушавају да одрже фокус дебате на економији.
Камерон је обећао да ће побољшати државну здравствену службу која је, како показују анкете, једна од највећих брига гласача, док се лабуристи фокусирају на оно што карактеришу као пад животног стандарда и заштиту јавних служби.
Милибенд ће данас, у говору чији су изводи објављени унапред, а које преноси Ројтерс, упозорити гласаче да ће Камероново обећање о одржавању референдума о чланству у ЕУ увести економију у двогодишњи хаос уколико конзервативци победе на изборима.
Две главне партије признају да је исход неизвестан и да је много тога на коцки - делимично и због тога што је Камерон обећао референдум о чланству Британије у Европској унији ако буде изабран за још један мандат.
Како су анкете показале, конзервативци и лабуристи су раме уз раме већ месецима, а резултати најновијих истраживања који су јуче објављени потврђују да трка остаје изузетно тесна.
Према резултатима анкете коју је спровео институт "КомРес", торијевци воде са 36 одсто испитаника колико им је наклоњено, док се 32 одсто Британаца у анкети изјаснило у корист лабуриста што је, иначе њихов најбољи резултат од септембра 2010, наводи француска агенција.
Међутим, анкета коју је спровео "ЈуГов" дала је потпуно обрнут резултат, са 36 одсто испитаника који су за лабуристе, а 32 одсто за конзервативце.
Мали су изгледи да ће било торијевци било лабуристи освојити већину у 650-чланом Доњем дому, те ће морати да траже подршку од мањих странака како би оформили стабилну владу.
Док су торијевци и лабуристи некада могли да рачунају да ће се борити само једни против других, сада су ту и прилично моћне мање партије, као што је Шкотска народна партија (СНП) која се појавила као нова снага у националној политици, углавном на штету лабуриста.
Торијевци се, пак, суочавају са изазовом у виду антиевропски и антиимиграционо оријентисане Партије за независност Уједињеног Краљевства (УКИП).
Међу опцијама које би се могле наћи на столу после избора 7. маја, стручњаци наводе већинску, коалициону или мањинску владу, или пак - нове изборе.