"ВОЗ ИЗ БЕОГРАДА КРЕНУО КА БРИСЕЛУ": Поглавље 35 највероватније прво за отварање
Известилац Европског парламента за Србију Дејвид Мекалистер оценио је данас у Београду да је време да се отворе прва поглавља у приступним преговорима Србије и ЕУ, истакавши да је очигледно да ће прво поглавље бити 35, те да на крају процеса мора доћи до закључења правно обавезујућег споразума Београда и Приштине.
"Верујем да је дошло време да се отворе прва поглавља, и верујем да би прва поглавља требало да се отворе у овој години, а то би могла бити 35, 23, 24, и 32", нагласио је он, додајући да одлуку доноси 28 земаља чланица ЕУ, и да Европска комисија даје само препоруку.
Поглавље 35 игра важну улогу
Он је, у разговору са медијима, објаснио да поглавља 23 и 24 морају, како је предвиђено, бити отворена у раном стадијуму, као и да ће бити затворена на крају. У случају Србије, према његовим речима, због комплексних односа са Приштином поглавље 35 има важну улогу.
"Поглавље 32 тренутно може бити отворено, али је техничко, па нећемо моћи да отворимо само то поглавље да би почели званични процес отварања без параленог отварања већих поглавља, а то би могло бити поглавље 35", објаснио је Мекалистер. Он је подвукао да отварање поглавља 35 зависи од тога да ли је могуће направити финални, додатни напредак у проналажењу решења за Заједницу српских општина (ЗСО).
"Проналажење тог решење није само на Србији. Канцеларка Ангела Меркел рекла је да је време за компромис и ту поруку упутила је како Београду, тако и Приштини", нагласио је Мекалистер. Он је истакао да је свих 35 поглавља веома важно, и да ће Србија морати да испуни све делове споразума са ЕУ, због чега је приступни процес веома дуг и тежак.
Земље ЕУ тражиле да се рано отвори поглавље 35
"Питање Косова је наравно од виталног значаја за ЕУ. Постоји резолуција Бундестага која захтева да поглавље 35 треба да се отвори веома рано, а то су тражиле и неке друге владе ЕУ. Није на мени да одлучим које поглавље ће прво бити отворено, али очигледно је да ће то бити поглавље 35", нагласио је Мекалистер. Он је рекао да свих шест земаља западног Балкана има јасну европску перспективу, али да свака мора бити одвојено посматрана, те да је приступни процес инструмент за јачање регионалне сарадње, помирења, и добросуседских односа.
"На крају ће бити корисно за читаву Европу и западни Балкан ако дођемо до решење у односима Београда и Приштине", поручио је немачки политичар. "Приступни оквир каже да је на крају приступних преговора потребан правно обавезујући споразум који омогућава обема странама пуно испуњавање својих обавеза, на чему се ради. Можда пуно причамо о Косову јер поглавље 35 треба да буде отворено што пре", указао је Мекалистер.
Он је додао да су у прошлој рунди дијалога стране биле веома близу договора и да је сада на шефици европске дипломатије Федерики Могерини да позове две делегације на наставак дијалога. Према његовим речима, најургентније питање у овом тренутку је решење за ЗСО, око којег обе стране имају обавезу да обаве свој посао, а не, како је у више наврата подвукао, само Србија.
Он је изразио уверење да је Србија на путу ка ЕУ, додајући да је "воз из Београда је кренуо ка Бриселу, а колико брзо ће се кретати и када ће стићи зависиће углавном од саме Србије". "Србија је поносна европска нација и ако жели да приступи биће на добробит не само ваше земље већ и ЕУ да добије такву чланицу", уверен је Мекалистер.
Истовремено је подвукао да је приступање ЕУ као грађење куће, да почиње од главне одлуке, да захтева пуно планирања у процесу и да почиње од градње темеља, који је тежак процес, али да, када се упустите у тај процес схватате да доноси резултате.
"Морамо бити свесни чињенице да отварање поглавља представља тек почетну тачку за прави рад који предстоји Србије", закључио је Мекалистер.