ПОЛАЗАК У ШКОЛУ: Радост деци, главобоља родитељима!
Почетак септембра, битан је подједнако како за школарце тако и за њихове родитеље. Куповина школске опреме је велики удар за кућни буџет. За најосновнији школски прибор потребно је и до 10.000 динара, а у то није урачуната спортска одећа и обућа.
Први септембар је за родитеље веома скуп, поготово за оне који имају више школараца. Већи део августовске зараде оде за ове основне потребе, мада родитељи ретко купују ове ствари за кеш. Људи се сналазе, јуре попусте, пресабирају се, дижу кеш кредите, масовно пуштају чекове, све само да прегурају септембар.
Погледајте и:
Картица, чек или кредит, питање је сад?
Од захтева наставника, школе у коју иде и града у ком живи, у великој мери зависи колико ће тачно коштати полазак у школу. Квалитет и цене школског прибора су изузетно шаролике. Од дебљине новчаника зависи и где ће бити обављена куповина пред први септембар. Родитељи поред цене пази и на квалитет купљеног прибора.
Деца највише бирају свеске, у зависности који ликови се налазе на њиховим корицама. Најповољније је куповати свеске у комплетима, јер им таква паковања од пет до десет комада спуштају цену, али такав избор ђацима и није баш омиљен, јер не могу да бирају. Свеске са Дизнијевим јунацима и осталим омиљеним популарним ликовима школараца су значајно скупље.
Избор ранца такође је један од омиљених међу децом. Највише се продају они са популарним ликовима из цртаних филмова. Дечаци најчешће бирају Супермена, док девојчице желе са принцезама или Хелоу Кити (Hello Kitty). Најједноставнији ранчеви, без апликација, коштају око 600 динара, а они који много више привлаче ђаке, са разним дечјим јунацима, коштају од 3.000 до 6.000 динара. Сличне су и цене торби које се не носе на леђима, већ се вуку, а које лекари препоручују.
Тек изнад цене од 3.000 динара може се наћи добар анатомски ранац са тврдим дном и унутрашњом алуминијумском потпором леђа неопходном детету који ће свакодневно носити и до осам килограма терета.
У Србији они који имају децу у неком од прва четири разреда основне школе донекле ће и ове године лакше. Министарство просвете, науке и технолошког развоја обезбедило је бесплатне уџбенике за ученике нижих разреда основних школа.
Ресорно министарство финансија обезбедило је уџбенике за математику, матерњи језик, свет око нас, као и радне свеске за те предмете. Родитељи морају да купују уџбенике иза изборне предмете и стране језике. За старије разреде комплет књига кошта око 15.000 динара.
Поред уџбеника потребно је купити свеске, оловке, пернице, бојице, фломастере, водене боје, темпере, лењире и остали школски прибор, а то све, кад се сабере, много кошта.
БИХ: Не плаћа се за прва два разреда
Ученици првог и другог разреда основне школе из Републике Српске уџбенике добијају бесплатно. За нову школску годину, за опремање једног ђака, потребно је од 35 до 70 евра само за књиге.
ЦГ: Ништа бесплатно, осим у Беранама
У Црној Гори нема бесплатних уџбеника ,осим за децу из породица најлошијег имовинског стања, а и њихов број је ограничен. Ове године изузетак је општина Беране, где је локална управа одлучила је да обезбеди бесплатне уџбенике првацима.
Није много лакше ни породицама које имају средњошколце - комплети коштају од 7.000 до 11.000 динара. У Београду је то, захваљујући финансирања градске власти, проширено на свих осам разреда, па ће тако и ове године основци "наследити" по један комплет уџбеника основних предмета од претходне генерације за школу и један за код куће.
За први разред гимназије комплет је 11.000, за други разред је за хиљаду јефтинији, а у трећем и четвртом кошта по 8.000 динара. У средњој медицинској, на пример, за први разред књиге коштају 9.000, за други и трећи по 7.000, а у четвртом су 9.500 динара.