Полиција у планинама Тајланда нашла тајно гробље! ( ЈЕЗИВЕ ФОТОГРАФИЈЕ)
Полиција Тајланда је у напуштеном кампу кријумчара људи у планинској џунгли нашла плитке гробове са остацима 26 тела.
Још није познат узрок смрти тих људи, али агенција АП оцењује да већ јучерашње налажење скривеног планинског кампа и гробља указује да се у Тајланду наставља кријумчарење људи, упркос тврдњама власти да раде на сасецању тог проблема у корену.
Власти су навеле да је камп у планинама Паданг Бесар коришћен за кријумчарење Рохинџа муслимана, које прогоне у суседном Мјанмару, као и за промет миграната из других земаља.
Портпарол Владе Тајланда је данас поновио да је она решена да "уништи сваки тип кријумчарења људи и спречи да Тајланд буде транзитна тачка". Он је додао да ће они који су држали камп у џунгли, бити сурово кажњени, без обзира да ли су обични криминалци или корумпирани званичници.
Кријумчарење на Тајланду изван контроле
Организација Хјуман рајтс воч (Хуман Rights Watch - HRW) је међутим затражила независну истрагу, наводећи да умешаност корумпираних тајландских званичника већ дуго подстиче деловање кријумчара.
"Кријумчарење људи на Тајланду је дуго изван контроле. Налажење масовне гробнице у кријумчарском кампу, нажалост није неко велико изненађење", оценио је директор HRW за Азију, Бред Адамс.
Јуна прошле године САД су ставиле Тајланд у најнижу категорију земаља у свом годишњем извештају о поступању влада земаља света према кријумчарењу људи. Тим извештајем је обухваћено кријумчарење Рохинџа муслимана, као и миграната из суседних земаља који су присиљени или навођени да се баве проституцијом, да принудно раде у рибарству, производњи одеће и другим фабрикама, или као кућна послуга.
Најпрогоњенија мањина на свет
Једна од највише прогоњених мањина света, Рохинџа муслимани, деценијама трпе дискриминацију коју одобрава влада Мјанмара, земље с будистичком већином. Напади су у последње три године подстакли бекство 100.000 Рохинџи што је највећи егзодус те заједнице од Вијетнамског рата.
Њихова прва станица је скоро увек Тајланд.
Директорка пројекта Аракан који више од десет година прати кретања Рохинџа, Крис Лева сматра да у камповима у џунглама Тајланда има још око 800 људи.
Она, међутим, додаје да однедавно кријумчари Рохинџе и Бангладежане, уместо у камповима у џунгли, држе на великим бродовима где чекају откуп. Лева процењује да их је 7.000 до 8.000 заробљено на бродовима уз обалу, или у оближњим међународним водама.
Њихово здравље брзо пропада, и све је више извештаја о њиховој смрти, додала је Лева.