Ердоган не напада ИС! Курди и исламисти за њега једно те исто!
Месец септембар свакако је обележио, почетак дугог америчког рата на Блиском истоку. Барак Обама је окупио коалицију и покренуо ваздушне нападе на утврђења Исламске државе. Међутим, нико није очекивао шта ће Турска поставити ултиматум за борбу и одбрану Курда. А ево шта се дешава кад све не крене по плану.
Као предводник коалиције САД је покренула прве нападе на Исламску државу, бомбардујући утврђења џихадиста у Сирији. Након првог ваздушног напада, сви су стали у ред како би похвалили америчког председника, без питања ШТА ЋЕ БИТИ ДАЉЕ?
А ево шта се десило...
Темперамент напада из дана у дан расте. Ваздушним нападима придружиле су се скоро све чланице коалиције. Са друге стране, екстремистичке снаге Исламске државне, великом брзином напредују и крећу се према Турској. Наиме, џихадисти су ушли у сиријски град Кобани који се налази на самој граници са Турском. Заузели су индустријску зону у источном делу града, после жестоке борбе са курдском јединицом за народну одбрану. Уличне борбе још увек трају, али Турска ипак није “расположена“ да пружи помоћ граду у којем живе Курди.
Не читају сви исту књигу
Без обзира што је омазда свакако моћан политички мотиватор, а жеља да се одговори силом на нападе Исламске државе Турска не подржава јер није добила дозволу САД да нападне Башара ал Асада. Пошто САД, барем засад, не планирају да авионе, беспилотне летелице и ракете “томахавк” са исламистичких мета скрену на Асадове трупе, Турска је узвратила тиме што не жели да одбрани Курде.
“За нас је Радничка партија Курдистана исто што и Исламска држава. Погрешно је гледати на њих на различите начине“, рекао је током протеклог викенда Реџеп Тајип Ердоган, председник Турске, тиме ставивши на знање америчкој страни да ће га тешко приморати на улазак у савез против исламиста који делује у Сирији и Ираку.
А шта ако Курди крену ка Турској?
Анкара, која тврди да има положај регионалног лидерства, има много на коцки. Исламска држава сматра да турско земљиште треба да буде део “калифата“. Напади ИСИЛ на Курдистан могли би да подстакну налет курдских избеглица у Турску. Велики број њих бежећи од напада свакако би се упутило ка најближем прелазу, а то је Туска. Али то није оно најстрашније. Курди који већ живе у Турској под утицајем прилива Курда из Сирије, ојачали би исламизам који би могао да изазове нереде унутар саме Турске.
Турска свакако није у опасности од распада, али проблеме које ствара ИСИЛ свакако неће дуго остати изван турске границе. Свакако да за циљ Исламска држава има да се приближи Туској, јер је према спекулацијама и ова земља једна од оних на коју су џихадисти бацили око. Притисак на границу Турске се већ увелико врши, иако не постоји званично саопштење да је цео град потпао под њихове руке. Потпуно освајање града Кобани, отежало би бомбардовање САД јер би у том случају Турска била угрожена.
Погледајте и:
Борци ИС убили 40 Курда, у борбама за град Кобанију
Турска неће дати град Кобани џихадистима
Зашто Исламска држава облачи своје жртве у наранџасто пре погубљења?