ПОСЕТА ПОСЛЕ 30 ГОДИНА: Вучић доводи кинеског премијера у Србију!
БЕОГРАД - Председник Владе Александар Вучић састао се јуче с кинеским премијером Ли Кећенгом и договорио се о одржавању самита 16 лидера земаља централне и источне Европе у децембру у Београду, а у организацији Србије и Кине. Биће то прва посета кинеског премијера Србији после скоро 30 година, када ће заједно отворити мост Земун-Борча.
"То је велика ствар за Србију. Први пут после 1986. долази кинески премијер, као и 16 премијера централне и источне Европе у Београд. Пуних 40 година нисмо били домаћин таквог скупа. Његово одржавање показује да постајемо важан фактор и да смо вођењем независне и принципијелне политике успели да добијемо подршку Кине и других држава", рекао је Вучић и додао да је врло срећан и задовољан због части која је указана Србији.
То значи да је Србија на знатно бољем путу и да је пријатељство с Кином јаче и израженије него раније - рекао је премијер и подсетио да су пре ове владе, током деведесетих, 2000, од 2009. до 2010, многи покушавали да доведу кинеског премијера у Србију, преноси "Курир".
"Нико није успео. Сада смо ми успели", казао је Вучић и оценио да је Ли Кећенг тиме указао посебну наклоност према Србији, али и одлуком да седи крај њега на свечаној вечери за учеснике Светског економског форума у Тјенђину.
"Посебна ми је част што ми је Ли у мноштву лидера држава и премијера рекао да седнем поред њега на вечери у част свих учесника „кинеског Давоса“, да је Србија заслужила то место. То говори о угледу који Србија има у Кини и ту прилику нећемо пропустити", рекао је премијер.
"На састанку смо се договорили да у децембру двојица премијера, с мађарским колегом Виктором Орбаном, потпишу уговор о изградњи модерне пруге Београд-Будимпешта, за брзину од 300 км на сат, коју би могле да граде кинеске фирме".
Кећенг је казао да су Србија и Кина „добри пријатељи и партнери које спаја чврсто традиционално пријатељство и чврсти темељи на политичком нивоу“.
"Кина је спремна да учврсти узајамно политичко поверење са Србијом, прошири сарадњу и повећа културну размену", изјавио је Кећенг и упутио Вучићу позив за званичну посету Пекингу.
Вучић је оценио да је то пројекат од стратешког значаја за Србију. Ли му је, како је додао, пренео да је недавно разговарао с грчким премијером Антонисом Самарасом и да су се договорили да се пруга Будимпешта-Београд споји са Солуном.
"Премијер Ли показао је разумевање висине јавног дуга у Србији и верујем да ћемо пронаћи најбољи модел финансирања за наших 180 километара пруге, пошто Мађари немају проблем финансирања својих 180 километара", казао је Вучић.
Како су јавили кинески медији, Ли је на састанку с Вучићем позитивно говорио о кинеско-српском стратешком партнерству, првом које је Кина успоставила с једном земљом централне и источне Европе. Вучић је рекао да је „Србија искрен пријатељ Кине“ и да ће радити на организовању самита како би „сарадња Кине с европским земљама могла да буде још плодоноснија“. Он је разговарао с представницима више великих кинеских компанија о инвестирању у Србију.