ПОСЕТА ВАШИНГТОНУ: Зашто је важна и како ће Вучић представити Србију? (ВИДЕО)
БЕОГРАД/ВАШИНГТОН - Председник Владе Србије Александар Вучић стигао је у званичну посету Сједињеним Америчким Државама где ће, на позив америчког потпредседника Џозефа Бајдена, боравити до четвртка 4. јуна.
Вучић, који данас започиње посету Вашингтону, на позив потпредседника САД Џозефа Бајдена, америчкој администрацији ће, између осталог, пренети поруку да је Србија постала фактор стабилности на Балкану и да се одлучно креће на путу ка ЕУ.
Такође, премијер ће пренети и поруку да Србија спроводи тржишне реформе које су у интересу и америчких инвеститора.
Вучић је по доласку у Вашингтон за РТС изјавио да је та посета веома важна за Србију и да је срећан што је његов распоред, како је рекао, пун.
Посета #САД веома важна за #Србија / Висит то the #USA ис very импортант то #Serbia https://t.co/Qns1w3pwWW pic.twitter.com/dmIcrOb3KP
— Александар Вучић (@SerbianPM) Јуне 1, 2015
''Амерички инвеститори не размишљају о наставку својих улагања у једну земљу, или доласку, уколико тамо не постоји политичка стабилност и уколико то не одобрава и политика САД", рекао је Вучић.
Реч је пре свега о сарадњи са три комапније у вези ИТ сектора - Џенерал електрик, Мајкрософт и НЦР, прецизирао је српски премијер.
САД најважнији економски и политички партнер ЕУ
Шеф преговарачког тима са ЕУ Тања Мишчевић рекла је да, уколико Србија успе да САД пренесе да је на стратешком путу европских интеграција, добиће њихову подршку.
Поводом посете премијера Вучића САД, Мишчевић је у изјави за РТС подсетила да САД нису чланица ЕУ, али да је реч о најважнијем економском и политичком партнеру ЕУ.
Меркелова 7. јула у Србији
Генерални секретар Савета за регионалну сарадњу Горан Свилановић сматра да је дијалог са САД од кључног значаја за будућност Србије и њеног статуса у региону, али да је значајан и када је у питању придруживање Србије Унији.
Генерални секретар Савета за регионалну сарадњу је казао да је значајан дијалог са САД и када је реч о придруживању Србије ЕУ, иако САД можда не могу да преломе став Немачке и додао да је најважнија посета немачке канцеларке Ангеле Меркел Србији, која се, како је рекао за РТС, очекује 7. јула.
"Кључни интереси Србије у овом тренутку везани су за придруживање и отуда подршка, коју САД могу да дају у свом дијалогу са ЕУ напретку Србије, је важна, можда кључна", истакао је Свилановић.
Иначе, до посете САД долази свега неколико дана после историјске посете Вучића Албанији, током које је још једном потврђена опредељеност Србије за сарадњу у региону, пре свега економску, упркос разликама које постоје.
Како се у неким медијима нагађа, оно са чим ће Бајден вероватно дочекати Вучића је захтев за дистанцирање Србије од Русије, већи напредак у дијалогу с Приштином, спречавање Додика да отцепи Републику Српску, као и наставак економских реформи.
И српски премијер има своје амбиције, а као две основне наводи то да Америка утиче на ЕУ да убрза европски пут Србије, као и да се повећају америчке инвестиције.
Позивајући се на своје изворе, Блиц наводи да српски премијер очекује да ће међу резултатима посете бити и то да Бајден контактира с немачком канцеларком Меркел пред њен долазак у Београд да пружи подршку Србији на путу ка ЕУ.
Међу саговорницима српског премијера у САД биће и представници компанија "Џенерал електрик" и "Мајкрософт", заменик државног секретара Ентони Блинкен, утицајни републикански сенатор Џон Мекејн и представници српске дијаспоре.
У четвртак, 4. јуна, Вучић ће говорити на трибини универзитета "Џонс Хопкинс", а у најави трибине коју ће водити стручњак за Балкан Данијел Сервер, српски премијер ће дискутовати о стратешким опцијама и дилемама Србије у вези са питањем "Да ли је могуће убрзати несметано кретање Србије ка Европи док она балансира у односима са Бриселом, Вашингтоном, Москвом и НАТО?".
Иначе, Сервер је јуче потврдио да се Србије очекује да имају кључну улогу у стабилности региона, а нарочито је важно да подстакну Србе у БиХ и на Косову да се што више интегришу у институције система.
Он је рекао да ће током посете Вучића САД и сусрета с Бајденом незаобилазна тема бити однос Србије с Русијом и НАТО, нарочито, како је рекао, у светлу кризе у Украјини.
"Србија ће од Бајдена добити охрабрујућу поруку кад је реч о смањењу важности руског гаса за Србију. Тема разговора сигурно ће бити и истрага убиства браће Битићи, америчких држављана, које су српске снаге безбедности ликвидирале током рата 1999. године", рекао је Сервер.
Амерички аналитичар је оценио да ће питање снабдевања Србије гасом зависити и од евентуалних будућих комерцијалних уговора и цене гаса.
Према његовим речима, САД су већ помогле Србији у придруживању ЕУ, нарочито кад је реч о процесу преговора, а да је на Србији да испуни све услове и усклади своју спољну политику са стандардима ЕУ.
Сервер сматра да Вашингтон разуме позиције Србије кад је реч о Русији, али и указује да је једина брига криза у Украјини.
Према његовом мишљењу, Вашингтон цени "прагматичан правац" којим је кренуо Београд последњих година, нарочито у преговорима за прикључење ЕУ, али и да у исто време и даље постоје отворена питања.
"Вашингтон је признао Косово, а од Србије ће се очекивати да учини напредак у добросуседским односима. Ту је питање да ли Србија и даље жели да настави са својим учешћем у Партнерству за мир и отвори питање чланства у НАТО", сматра Сервер.
Он је нагласио да је "велика Албанија" лоша идеја која се никад неће остварити и да би то угрозило не само Србију већ и Македонију и Косово као и да се САД противи идеји велике Албаније и да ће тако бити и у будућности.
Погледајте и: