ПОСЛЕ ГОДИНУ ДАНА СЛЕТЕЛИ НА ЗЕМЉУ! Ево како су се Рус и Американац провели у СВЕМИРУ! (ФОТО)
Амерички астронаут Скот Кели и његов руски колега Михаил Корњенко удахнули су свеж ваздух по први пут након годину дана, када су се рано јутрос спустили на Земљу после боравка у Међународној свемирској станици.
Астронаути су напустили Међународну свемирску станицу (MSS) после рекордног боравка од 340 дана на овој станици чији је циљ био да припреме будућу мисију на Марсу.
АСТРОНАУТИ ПРИЗНАЛИ! На Месецу смо чули нешто језиво
После опроштајне церемоније, они су се укрцали на руски Сојуз који их је вратио на Земљу. Сојуз је слетео у степи у Казахстану.
Астронаут америчке свемирске агенције НАСА Скот Кели (52) и Михаил Корњенко (55) стигли су на станицу 27. марта 2015. године. Током свог дугог боравка, они су редовно били подвргнути лекарским прегледима и низом тестова и анализа да се испита дугорочни ефекат микрогравитације на људски организам.
ПРВА ЖЕНА У СВЕМИРУ открива: Ово је ТАЈНА СОВЈЕТСКИХ АСТРОНАУТА коју сам чувала 30 година!
Узорци њихових телесних течности узети су пре одласка у свемир, а затим су узимани редовно током мисије и наставиће да буду узимани више од годину дана после њиховог повратка на Земљу.
Брат близанац Скота Келија, бивши астронаут Марк Кели, такође је на Земљи учествовао у овом испитивању. Сви подаци сакупљени од два брата треба да пруже референтне податке о физиолошким ефектима дугорочног боравка у свемиру.
Недостајала им текућа вода
У интервјуу прошлог четвртка, Скот Кели је рекао да се добро осећа психички и да би могао да остане још сто дана, и више, у скученом простору Међународне свемирске станице. Он је ипак рекао да је нестрпљив да се врати и поново буде са својом породицом и пријатељима. Он је рекао и да му јако недостаје текућа вода, због чега је лична хигијена отежана.
- То је као да сам годину дана провео на камповању у шуми - рекао је Кели. У стању слабе гравитације капљице воде лебде у ваздуху и при контакту с телом се чврсто приљубе уз кожу због чега је туширање јако тешко. Астронаути се зато перу влажним сунђерима. Бестежинско стање има и познате ефекте на мишиће и густину костију, смањује мишићну масу и минералну густину кости због чега астронаути морају редовно да вежбају.
Кели и Корњенко ће боравити најдуже на станици од када је први астронаут дошао на њу 2000. године. Међутим, они нису потукли рекорд за боравак у свемиру.
Најдуже је у свемиру боравио Рус Валериј Пољаков, који је остао 437 дана, или 14 месеци, на бившој руској свемирској станици Мир 1994. и 1995. године. Међународна свемирска станица тешка је 400 тоне и велика је као фудбалски терен, а почела је да ради 1998. Животни простор је једнак простору "боинга 747". Она се налази на 370 километара изнад Земље коју окружује 16 пута дневно брзином од 28.000 километара на сат. Посада од шест астронаута се ротира сваких шест месеци.
Беаутифул replay оф the Soyuz spacecraft carrying @StationCDRKelly афтер а #YearInSpace ас ит approaches Earth. https://t.co/QBy9c12Ktm— Интл. Space Статион (@Space_Station) March 2, 2016