Потписани колективни уговори за 20 јавних предузећа
Посебни колективни уговори за 20 јавних и јавно комуналних предузећа у Граду Београду потписани су у Скупштини града, а градоначелник Синиша Мали је рекао да је то пример социјалног дијалога и да ће се таква политика наставити и убудуће.
Мали је рекао да су колективни уговори компромис између захтева синдиката, који су, како је оценио, на прави начин штитили интересе радника, и тренутне ситуације у граду. Градоначелник је навео да ће бити формирана комисија која ће пратити спровођење колективних уговора и радити на усклађивању висина плата у појединим предузећима, јер је утврђено да су за исте квалификације и позиције у великом броју предузећа плате различите.
"Гледаћемо да ту неправилност исправимо", истакао је Мали и додао да је следећи корак нова сиситематизација у јавним предузећима.
Градоначелник је захвалио свим синдикатима који су учествовали у изради уговора, истакавши да је остварена сарадња која неће престати.
"Ово је први пут да сва комунална предузећа имају потписане колективне уговоре и пример социјалног дијалога који смо успели да изградимо на територији града", рекао је Мали и подсетио да је у децембру потписан посебни колективни уговор између репрезентативних синдиката и представника града.
На конференцији, којој су присуствовали представици јавних и комуналних предузећа и репрезентативних синдиката, у име запослених обратио се председник Самосталног синдиката комуналаца Београда Александар Радојевић, који је рекао да је најважније то што је остварено поверење.
"Није циљ колективни уговор као потписан документ, већ социјални дијалог који је остварен између представника запослених, менаџмента и оснивача предузећа. Унели смо нову димензију - остварили смо поверење", рекао је Радојевић.
Истакавши да није било лако закључити толики број колективних уговора, Радојевић је рекао да се нада да ће бити поштовано свако слово које је записано.
"Можемо да се разликујемо али умемо да се чујемо и донесемо одлуке", рекао је Радојевић.